Pożyczki pod zastaw nieruchomości tj. mieszkania, domu czy gruntu, cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Pozabankowe pożyczki hipoteczne są dobrym rozwiązaniem dla osób mających problemy ze swoją wiarygodnością finansową, przez co nie mogą otrzymać standardowego kredytu bankowego czy pożyczki hipotecznej. Taka forma pożyczki sprawia, że mogą się o nią ubiegać osoby zadłużone, z wpisami w bazach dłużników (BIK, BIG, KRD, ERIF) czy nawet bezrobotne. Poniżej przedstawiamy najlepsze oferty pożyczek pod zastaw dostępne na naszym rynku:

Ranking najlepszych pożyczek:

FirmaDodatkowe informacjeOfertaWymaganiaSzczegóły
wonga logoBez zaświadczeń o dochodach1 - 36 msc
200 - 10 000 zł
Wiek: od 18 latSPRAWDŹ
supergrosz logoBez zaświadczeń o dochodach4 - 50 msc
1000 - 15 000 zł
Wiek: od 21 latSPRAWDŹ
monedonow logo6 - 48 msc
1500 - 20 000 zł
Wiek: od 18 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
smartney logo100% online24 - 60 msc
3000 - 60 000 zł
Wiek: 23 - 70 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
provident logo3 - 36 msc
300 - 15 000 zł
Wiek: od 18 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
bancovo logo100% online3 msc - 10 lat
1000 - 200 000 zł
Wiek: 18 - 80 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
LoanMe logo5 tygodni
1 000 zł
Wiek: od 25 latSPRAWDŹ

Jeszcze kilkanaście lat temu ktoś, kto chciał pożyczyć trochę pieniędzy, skazany był albo na próby uzyskania pożyczki wśród rodziny lub znajomych, albo zmuszony był do skorzystania z oferty banków. Lepszy taki wybór niż żaden, jednak obie opcje miały poważne wady. Rodzina niekoniecznie dysponowała akurat nadmiarowymi środkami lub też nie była skłonna udzielić pożyczki, a banki odstraszały ogromną ilością dokumentów niezbędnych do wnioskowania o pożyczkę. Ponieważ więc ludzie oczekiwali innych, łatwiejszych sposobów na pożyczenie pieniędzy, bardzo rozpowszechniły się w pewnym momencie różnego rodzaju firmy wyspecjalizowane w udzielaniu pożyczek poza systemem bankowym, m.in. w udzielaniu pożyczek pod zastaw.

Wzrost popularności pożyczek pozabankowych

Początkowo, w ofercie film zapewniających pożyczki pozabankowe znajdowały się głównie tzw. chwilówki. Były to stosunkowo wysoko oprocentowane pożyczki, zawierane jednak na znacznie mniejsze kwoty i krótszy czas niż tradycyjne pożyczki. Były one szczególnie popularne, gdy potrzeba było przysłowiowych „kilku złotych do pierwszego” i tym samym dzięki łatwości uzyskania pieniędzy doskonale uzupełniały oferty banków. Pożyczki te często były oferowane w oparciu o bardzo niewielkie zabezpieczenie, często też reklamowane były jako pożyczki na dowód. Ponieważ jednak zaufanie klientów do operacji finansowych poza tradycyjnym kanałem bankowym rosło, pojawiły się też potrzeby pożyczek na wyższe kwoty i z dłuższym okresem spłaty. Wtedy już oczywiście w grę musiało wchodzić zabezpieczenie, w zależności od indywidualnego przypadku mogła to być ziemia rolna, działka, samochód czy też mieszkanie lub dom. Te ostatnie formy przybliżają pozabankowe pożyczki pod zastaw nieruchomości do tradycyjnych pożyczek hipotecznych oferowanych przez zwykłe banki. Jak jednak wygląda w praktyce pozabankowa pożyczka pod zastaw nieruchomości i czym różni się od jej bankowego odpowiednika?

Formalności wciąż uproszczone w porównaniu z ofertą banków

To, co świadczyło o wysokiej popularności pożyczek poza bankami, czyli ograniczenie niezbędnych formalności do minimum – nadal pozostaje siłą, gdy mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości. W tradycyjnym banku, pomimo tego, że gwarantujemy spłacenie naszej pożyczki oferując pod zastaw nieruchomości, nadal musimy przedstawić szereg zaświadczeń oraz w szczególności dobrze udokumentować osiągane dochody. Ponieważ jednak bardzo często spotykamy się z pracodawcami, którzy płacą część pieniędzy „pod stołem” lub też staramy się nie interesować zbytnio Urzędu Skarbowego naszymi dochodami z różnych źródeł, pojawia się wtedy problem. Pomimo osiągania regularnych wpływów, nie jesteśmy w stanie przedstawić choćby umowy o pracę na wystarczająco wysoką kwotę. Nasza zdolność kredytowa staje się tym samym w tradycyjnym banku dojść iluzoryczna. W praktyce eliminuje to szansę przyznania nam niezbędnych środków, a my nie mamy innego wyjścia, jak tylko zwrócić się o pieniądze do instytucji pozabankowej.

Jak wygląda proces przyznawania pożyczki pod zastaw mieszkania?

mieszkania pod zastaw - chwileczka.plChoć procedura jest maksymalnie uproszczona, to jednak kwota, o którą wnioskujemy, jest zazwyczaj dość duża. Dlatego też musimy spełnić choćby kilka warunków, by bez problemu dostać pieniądze. Jak zazwyczaj wygląda taka procedura? Jest ona oczywiście uzależniona od wymogów danej firmy, spodziewajmy się jednak następujących kroków:

1. Wstępna analiza sytuacji. Przekazujemy wtedy informację o wnioskowanej kwocie i okresie, na jaki chcielibyśmy wziąć pożyczkę, oraz przekazujemy dane o nieruchomości mającej stanowić zastaw.

2. Ze strony firmy następuje analiza przekazanych informacji, w szczególności oszacowanie wartości nieruchomości mającej stanowić zabezpieczenie, weryfikacja naszego tytułu prawnego do nieruchomości oraz ocena, czy stanowi ona wystarczające zabezpieczenie dla pożyczki. Zazwyczaj możemy liczyć na pożyczkę w wysokości nawet do około 50-80% wartości nieruchomości.

3. Firma pożyczkowa przekazuje klientowi informację o swojej decyzji – w zdecydowanej większości przypadków jest to decyzja pozytywna. Jednocześnie, doprecyzowane są wszelkie parametry pożyczki, jak choćby sposób jej spłaty, realne oprocentowanie oraz ewentualne dodatkowe koszty.

To wszystko. Jeżeli klient akceptuje propozycję firmy, to pozostaje jedynie podpisanie umowy pożyczki oraz wskazanie formy przekazania wnioskowanej kwoty – zazwyczaj jest to tradycyjny przelew na konto.

Czy warto skorzystać z takiej oferty pożyczkowej?

Dla części klientów pożyczka pod zastaw mieszkania jest to jedyne wyjście. Skoro potrzebują pieniędzy, a w tradycyjnych bankach ani u rodziny nie mogą na nie liczyć, pozostaje im jedynie oferta firm pożyczkowych. Nawet jednak, jeśli mamy możliwość wzięcia tradycyjnej pożyczki w zwykłym banku, nadal oferta rynku pozabankowego może być dla nas atrakcyjna. Szczególnie widoczne jest to, gdy zależy nam na krótkim czasie pozyskania środków finansowych i nie chcemy lub nie możemy czekać kilku tygodni, aż wszystkie procedury bankowe zakończą się. Rynek pozabankowy w większości przypadków jest w stanie zaoferować nam pieniądze nawet w ciągu jednego czy dwóch dni.

[Głosów: 12   Average: 4/5]