Faktoring cieszy się coraz większym zainteresowaniem i to zarówno pośród małych, jak i dużych firm. Na czym polegają usługi faktoringowe i dlaczego są tak popularne? Jakie firmy faktoringowe mają w swojej ofercie faktoring dla spółek?

Sprawdź nasz ranking firm faktoringowych:

FirmaRodzaje faktoringuInformacjeSzczegóły ofertyWymagania 
ing logoFaktoring jawny
Faktoring z regresem (niepełny)
Pierwsza faktura za 0 zł
Bezpieczeństwo gwarantowane prze ING Bank Śląski
Bez umów i opłat abonamentowych
Pieniądze nawet w 1 dzień
100% online
Nie musisz być klientem ING
Waluta faktury: PLN
Limity: 250 - 100 000 zł
Finansowanie faktur: 7 – 90 dni
Działalność gospodarcza
(staż minimum 12 miesięcy)
SPRAWDŹ
monevia logoFaktoring jawny
Faktoring z regresem (niepełny)
Wykup pojedynczych faktur
Tankuj TANIEJ do 9 gr/l (klik)
Bez badania zdolności kredytowej i obciążeń w BIK
Już od 1 dnia działalności
Do 100% wartości faktury brutto w jeden dzień
Już 50.000 zł limitu na start
Brak opłaty za opóźnienie – aż do 30 dni
Waluta faktury: PLN, EUR
Limity: 700 - 250 000 zł
Finansowanie faktur: 7 - 90 dni
Firma zarejestrowana w Polsce
Wszystkie formy prawne
Bez minimalnego stażu firmy
SPRAWDŹ
smeo logoFaktoring jawny
Faktoring z regresem (niepełny)
Szybki proces – 100% online
Do 500 000 zł DARMOWEGO limitu faktoringowego
Pieniądze na koncie w 15 minut – przelew ekspresowy
Również dla startupów
W przypadku opóźnień kontrahenta - dodatkowe 60 dni
finansowania po terminie (pierwsze 5 dni bez opłat)
Waluta faktury: PLN, EUR
Limity: 500 - 500 000 zł
Finansowanie faktur: 5 - 90 dni
Działalność gospodarcza
Spółka z o.o.
Spółka jawna
SPRAWDŹ
fineaFaktoring jawny
Faktoring z regresem (niepełny)
Faktoring cichy
Faktoring odwrotny
Pieniądze na koncie w ciągu 15 min.
od przesłania dokumentów
Cały proces finansowania przez internet
Tylko jedna stawka prowizyjna za całą usługę
Koszt od 2%, brak ukrytych opłat
W ofercie również: faktoring cichy i odwrotny
Waluta faktury: PLN
Limity: 500 - 100 000 zł
Finansowanie faktur: 7 - 90 dni
Firma zarejestrowana w Polsce
Wszystkie formy prawne
Minimalny staż firmy - 6 msc
Minimalny wiek - 21 lat
SPRAWDŹ
faktoria logoFaktoring jawny
Faktoring z regresem (niepełny)
Wykup pojedynczych faktur
Limit do 1 200 000 złotych
Poziom sfinansowania faktury aż do 100%
Decyzja na podstawie wyciągu bankowego
Prowizja Powitalna 0 zł przy limicie do 30 tys. zł
Waluta faktury: PLN, EUR
Limity: do 1 200 000 zł
Finansowanie faktur: do 120 dni
Działalność gospodarcza
Spółka z o.o.
(staż minimum 7 miesięcy)
SPRAWDŹ
pragma logoFaktoring jawny
Faktoring jawny ekspres
Wykup pojedynczych faktur
Szybkie finansowanie pojedynczych faktur nawet w 2h
Finansowanie najmniejszych podmiotów
Brak stałej umowy
Również dla startupów
100% online
Waluta faktury: PLN, EUR
Limity: 500 - 250 000 zł
Finansowanie faktur: 8 - 120 dni
Firma zarejestrowana w Polsce
Wszystkie formy prawne
Bez minimalnego stażu firmy
SPRAWDŹ

Cały ranking sprawdzisz tutaj.

Czym jest faktoring dla spółek?

Wielu przedsiębiorców korzysta z faktoringu, bowiem jest to świetny sposób na utrzymanie płynności finansowej. Nie wszyscy wiedzą jednak co to takiego. Faktoring to usługa polegająca na przeniesieniu wierzytelności na firmę faktoringową. Dzięki niemu przedsiębiorstwo może uzyskać środki z faktury o przedłużonym terminie płatności nawet w 15 minut. Firmy faktoringowe inaczej nazywane są faktorami. Przedsiębiorstwa korzystające z usług faktoringowych to z kolei faktoranci.

Faktoring dla spółek to tak naprawdę sposób na szybsze uzyskanie środków z tytułu transakcji zawartej między dostawca a odbiorcą. W ramach usługi środki na konto przedsiębiorstwa nie trafiają z rachunku dłużnika a z rachunku faktora. Firma faktoringowe odzyskuje środki dopiero w dniu płatności faktury, kiedy to dłużnik rozliczy się ze zobowiązania. Co w przypadku, kiedy kontrahent nie dokona płatności? Wszystko zależy od tego z jakiego rodzaju usług korzysta dostawca.

W ramach faktoringu firma faktoringowa oprócz wierzytelności może przejąć na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Wtedy mówi się o faktoringu pełnym. Przedsiębiorstwo może także skorzystać z możliwości przeniesienia wyłącznie wierzytelności. Wtedy też na wypadek niewypłacalności kontrahenta, ryzyka nie ponosi firma faktoringowa a sam dostawca, co nazywane jest faktoringiem niepełnym.

Zgodnie z umową faktoringową, ryzyko niewypłacalności odbiorcy może być również podzielone między faktorem a faktorantem. Zazwyczaj firmy faktoringowe biorą na siebie ryzyko, ale tylko do pewnej kwoty, co określane jest mianem faktoringu mieszanego.

Jakie ma zalety?

Korzystanie z usług faktoringowych ma wiele zalet. Przede wszystkim pomaga utrzymać płynność finansową. Decydując się na faktoring spółka ma zagwarantowany przelew w dniu, w którym go potrzebuje. To sprawia, że ze spokojem może dokonać wszystkich opłat, nawet jeśli kontrahent nie dokona jeszcze płatności.

Faktoring oprócz utrzymania płynności finansowej pomaga spółce być konkurencyjną. Jak to się dzieje? Wszystko za sprawą możliwości wystawiania faktur z długim terminem płatności. Są takie branże, w których odbiorcom zależy na tym, żeby mieć dużo czasu na dokonanie płatności. W związku z tym na kontrahentów wybierają te firmy, które są w stanie im to zagwarantować.

Można powiedzieć, że faktoring pomaga budować pozycję na rynku. Spółka, która korzysta z usług faktoringowych może liczyć na lepszą współpracę z odbiorcami a to wpływa na jej renomę. Kontrahenci zadowoleni z jakości produktów oraz długich terminów płatności, będą polecać firmę innym, co ostatecznie może prowadzić do zawarcia kolejnych, zyskownych kontraktów.

W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że firmy faktoringowe z reguły decydują się na zawarcie umowy tylko i wyłącznie z tymi spółkami, które od jakiegoś czasu są już na rynku. Aby móc skorzystać z usług faktoringowych i czerpać z tego dodatkowe korzyści, firma musi mieć przynajmniej kilkumiesięczny staż.

Gdzie znaleźć faktora?

Tak jak już wspomnieliśmy, firmy faktoringowe świadczą usługi tylko tym firmom, które są już na rynku od dłuższego czasu. Z reguły minimalny staż wynosi pół roku, chociaż są i tacy faktorzy, którzy oferują finansowanie również startupom. Niestety nie wszystkie firmy decydują się świadczyć usługi spółkom.

Część faktorów kieruje swoją ofertę jedynie do jednoosobowych działalności gospodarczych. Są też tacy, którzy zapewniają finansowanie spółkom, ale tylko tym z ograniczoną odpowiedzialnością. Tym samym z ich oferty nie mogą skorzystać m.in. spółki jawne. Jak znaleźć firmę faktoringową odpowiednią dla każdej spółki? Na naszej stronie internetowej zamieściliśmy ranking najlepszych firm faktoringowych. Porównaliśmy je pod wieloma względami, a w tym pod względem wymaganej formy prawnej.

Dla spółki najlepszym wyborem będzie faktor, który zapewnia finansowanie firmom o każdej formie prawnej. Pośród firm faktoringowych taką możliwość daje Monevia, Finea oraz Credstep. Spółki z o.o. i spółki jawne mogą skorzystać także z usług faktorów, którzy swoją ofertę kierują specjalnie do spółek.

Szukając faktora koniecznie trzeba zwrócić uwagę nie tylko na dopuszczalną formę prawną, ale również na wysokość kosztów i limitu faktoringowego. Firmy, które mają wielu kontrahentów, a do tego wystawiają faktury na wysokie kwoty, powinny sprawdzić, czy faktor aby na pewno jest w stanie zagwarantować im finansowanie na odpowiednim poziomie.

Na sam koniec warto wspomnieć, że faktoring dla spółek dostępny jest w formie online. To znaczy, że firma może uzyskać finansowanie za pośrednictwem strony internetowej wybranego faktora.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Faktoring dla Spółek – gdzie szukać?
Tagi: