W wyborze dobrej karty paliwowej na pewno pomocny będzie ranking kart paliwowych. Zestawienia tego typu zawierają wiele cennych informacji, a w dodatku łatwo je porównać. Jednak na co warto zwrócić szczególną uwagę, żeby znaleźć najlepszą kartę paliwową?

Dlaczego warto założyć kartę paliwową?

Zanim przejdziemy do tego, na co zwrócić uwagę przy wyborze karty paliwowej, koniecznie trzeba wspomnieć o tym, po co właściwie warto ją posiadać. Karta paliwowa upoważnia przede wszystkim do otrzymywania zniżek. Jej posiadacze najczęściej mogą korzystać z rabatów nie tylko na zakup paliwa, ale także akcesoriów samochodowych i myjni.

Korzystanie z karty pozwala także na łatwe zarządzanie kosztami. Zwłaszcza, jeśli wystawca posiada aplikację lub serwis internetowy. Jej posiadacz w każdej chwili może zyskać dostęp do szczegółowej listy transakcji, co przekłada się na sprawną kalkulację kosztów.

Ranking kart paliwowych – na co warto zwrócić uwagę?

Przedsiębiorca, który decyduje się założyć kartę paliwową może zrobić to w kilka chwil na wybranej stacji benzynowej a nawet przez Internet. Najpierw jednak musi stanąć przed wyborem dostawcy. To jest już nieco trudniejsze zadanie. Zwłaszcza, jeśli zależy mu na atrakcyjnych warunkach.

Rodzaj karty

Większość wystawców oferuje karty paliwowe w dwóch wariantach: przedpłatowej i z kredytem kupieckim. Wybór jednej z nich powinien zależeć od tego, czego oczekuje przedsiębiorca. Jeżeli zależy mu tylko i wyłącznie na mniejszej ilości faktur i zniżkach za paliwo, dobrym rozwiązaniem będzie pierwsza z nich. Jeżeli jednak przedsiębiorca chciałby skorzystać z możliwości opóźnienia płatności, słusznym wyborem będzie druga.

Limit kredytowy

W przypadku, kiedy przedsiębiorca decyduje się na założenie karty paliwowej z limitem kredytowym, patrząc na ranking kart paliwowych musi zwrócić uwagę na jego wysokość. Najlepiej aby ten był wysoki. W przeciwnym razie może okazać się, że firma wykorzysta go przed zakończeniem miesiąca. W kwestii limitu kredytowego ważne jest to, że wystawcy często udzielają go w oparciu o wiarygodność klienta. Jeżeli firma działa w branży od dłuższego czasu i ciągle się rozwija, na pewno będzie mogła liczyć na większy limit niż małe przedsiębiorstwo, które dopiero weszło na rynek.

Wysokość zniżek

Jeśli chodzi o karty paliwowe, ranking powinien uwzględniać wysokość zniżek. Jest to jedna z tych kwestii, na jakie najczęściej uwagę zwracają przedsiębiorcy, którym zależy na obniżeniu kosztów tankowania. Warto pamiętać, że dla firmy, która ma dużą flotę, różnicę robią nawet niewielkie rabaty. Oczywiście im wyższe zniżki tym lepiej. Niemniej jednak karty, które gwarantują wysokie rabaty nie zawsze okazują się najlepsze. Czasem kryją się za nimi koszty dodatkowe.

Opłaty dodatkowe

Chociaż większość firm zarzeka się, że karta paliwowa to same korzyści, w praktyce nie zawsze tak jest. Część wystawców w zamian na korzystne zniżki pobiera opłaty dodatkowe. Te mogą być związane z zarządzaniem czy też przygotowywaniem szczegółowych zestawień. Kiedy te są niewielkie, założenie karty paliwowej na danej stacji nadal może przynosić więcej korzyści. Aczkolwiek, kiedy opłaty są znaczne, lepiej sprawdzić ofertę innego wystawcy.

Minimalna wielkość transakcji

To na co uwagę powinny zwrócić szczególnie niewielkie przedsiębiorstwa jest minimalna wielkość transakcji, jakich należy dokonać w danym miesięcy. Wystawcy kart paliwowych oferują rabaty w zamian za zakup dużej ilości paliwa. Wielu z nich wymaga od przedsiębiorców, aby w miesiącu tankowali przynajmniej 1 000 litrów benzyny lub oleju napędowego. Dla małej firmy jest to zazwyczaj nieosiągalne. Z myślą o mikroprzedsiębiorcach część wystawców za minimum ustala zakup 400 litrów paliwa. Taka oferta powinna być dla nich satysfakcjonująca.

Sieć akceptacji

Ważną kwestią z praktycznego punku widzenia jest sieci akceptacji. Posiadacze kart paliwowych najczęściej mogą płacić nimi tylko i wyłącznie na stacjach danego koncernu. Tym samym najlepiej, aby te znajdowały się na wszystkich trasach, jakie obsługuje dane przedsiębiorstwo. Przeglądając ranking kart paliwowych warto poszukać wystawcy, który współpracuje z kilkoma koncernami jednocześnie.

Tankowanie za granicą

Porównując różne karty paliwowe, ranking powinien zawierać informacje na temat tego, czy można płacić nimi za granicą. Taka opcja to konieczność dla firm transportowych międzynarodowych. Sieć akceptacji z puntami za granicą pozwala nie tylko dokonywać łatwych płatności wszędzie tam, gdzie zachodzi taka konieczność, ale również ograniczyć ilość otrzymywanych faktur. Pod tym względem godne polecania są karta paliwowa Shell i karta paliwowa Lotos.

Jakość paliwa

Patrząc na ranking kart paliwowych warto zwracać uwagę na to, jakiej jakości paliwo oferuje wystawca. Wbrew pozorom to bardzo ważne. To jaka benzyna czy też olej napędowy tankowany jest do samochodów służbowych wpływa później na koszty eksploatacji. Paliwo wysokiej jakości pozwala na bezawaryjną pracę silnika a także całego układu paliwowego. Naprawa części tego typu, zwłaszcza w nowych samochodach, jest kosztowna, dlatego też warto o nie dbać i zapobiegać wszelkim usterkom.

Sposób zarządzania

W szczegółowej ofercie kart paliwowych danego wystawcy można znaleźć informacje na temat sposobu zarządzania. Najlepiej, aby wszelkich konfiguracji można było dokonywać przez Internet. W ten sposób jest to możliwe o każdej porze i w każdym miejscu, co zapewnia dużą swobodę. Dobrze, aby poprzez serwis czy aplikację można było generować raporty i przeglądać szczegóły dotyczące wybranych transakcji. To pozwala mieć wszystko pod kontrolą i na bieżąco obliczać koszty związane ze zużyciem paliwa.

Ranking kart paliwowych to nie wszystko

Szukając najlepszej karty paliwowej warto przejrzeć różnego rodzaju rankingi. Niemniej jednak, przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze byłoby poczytać także opinie innych przedsiębiorców. Tym sposobem łatwo poznać najważniejsze wady i zalety poszczególnych kart paliwowych, co pozwala wybrać tę najlepszą.

[Głosów: 1   Average: 1/5]
Ranking kart paliwowych – jak wybrać najlepszą?