Problemy z płynnością finansową dotyczą wielu firm i mogą prowadzić nawet do bankructwa. Wszelkiego rodzaju opóźnienia w płatności faktur czy zatory płatnicze mają również negatywny wpływ na sam rozwój. Kiedy firma wystawia faktury z długim terminem płatności, może skorzystać z usług faktoringowych. Co to takiego? Na czym polega faktoring i jakie niesie za sobą korzyści?

Sprawdź także nasz ranking firm faktoringowych:

FirmaRodzaje faktoringuInformacjeSzczegóły ofertyWymagania 
ing logoFaktoring jawny
Faktoring z regresem (niepełny)
Pierwsza faktura za 0 zł
Bezpieczeństwo gwarantowane prze ING Bank Śląski
Bez umów i opłat abonamentowych
Pieniądze nawet w 1 dzień
100% online
Nie musisz być klientem ING
Waluta faktury: PLN
Limity: 250 - 100 000 zł
Finansowanie faktur: 7 – 90 dni
Działalność gospodarcza
(staż minimum 12 miesięcy)
SPRAWDŹ
monevia logoFaktoring jawny
Faktoring z regresem (niepełny)
Wykup pojedynczych faktur
Tankuj TANIEJ do 9 gr/l (klik)
Bez badania zdolności kredytowej i obciążeń w BIK
Już od 1 dnia działalności
Do 100% wartości faktury brutto w jeden dzień
Już 50.000 zł limitu na start
Brak opłaty za opóźnienie – aż do 30 dni
Waluta faktury: PLN, EUR
Limity: 700 - 250 000 zł
Finansowanie faktur: 7 - 90 dni
Firma zarejestrowana w Polsce
Wszystkie formy prawne
Bez minimalnego stażu firmy
SPRAWDŹ
smeo logoFaktoring jawny
Faktoring z regresem (niepełny)
Szybki proces – 100% online
Do 500 000 zł DARMOWEGO limitu faktoringowego
Pieniądze na koncie w 15 minut – przelew ekspresowy
Również dla startupów
W przypadku opóźnień kontrahenta - dodatkowe 60 dni
finansowania po terminie (pierwsze 5 dni bez opłat)
Waluta faktury: PLN, EUR
Limity: 500 - 500 000 zł
Finansowanie faktur: 5 - 90 dni
Działalność gospodarcza
Spółka z o.o.
Spółka jawna
SPRAWDŹ
fineaFaktoring jawny
Faktoring z regresem (niepełny)
Faktoring cichy
Faktoring odwrotny
Pieniądze na koncie w ciągu 15 min.
od przesłania dokumentów
Cały proces finansowania przez internet
Tylko jedna stawka prowizyjna za całą usługę
Koszt od 2%, brak ukrytych opłat
W ofercie również: faktoring cichy i odwrotny
Waluta faktury: PLN
Limity: 500 - 100 000 zł
Finansowanie faktur: 7 - 90 dni
Firma zarejestrowana w Polsce
Wszystkie formy prawne
Minimalny staż firmy - 6 msc
Minimalny wiek - 21 lat
SPRAWDŹ
faktoria logoFaktoring jawny
Faktoring z regresem (niepełny)
Wykup pojedynczych faktur
Limit do 1 200 000 złotych
Poziom sfinansowania faktury aż do 100%
Decyzja na podstawie wyciągu bankowego
Prowizja Powitalna 0 zł przy limicie do 30 tys. zł
Waluta faktury: PLN, EUR
Limity: do 1 200 000 zł
Finansowanie faktur: do 120 dni
Działalność gospodarcza
Spółka z o.o.
(staż minimum 7 miesięcy)
SPRAWDŹ
fandla logoFaktoring jawny z cesją wierzytelności
Wykup pojedynczych faktur
Limit do 30 tyś. brutto
100% online (sms + klik), wystarczy FV
Brak opłat za umowę ramową,
prowizja tylko od sfinansowanej faktury
Do 100% wartości faktury brutto w 1 dzień
Waluta faktury: PLN, EUR
Limity: 500 - 100 000 zł
Finansowanie faktur: 14 - 90 dni
Firma zarejestrowana w Polsce
Minimalny staż firmy - 3 miesiące
JDG, wszystkie spółki posiadające jednoosobową reprezentację z wyłączeniem komandytowej
SPRAWDŹ

Cały ranking sprawdzisz tutaj.

Na czym polega faktoring?

Faktoring to coraz bardziej popularne rozwiązanie pośród przedsiębiorstw, które są zmuszone wystawiać faktury z przedłużonym terminem płatności. Korzystają z niego zarówno młode firmy, jak i te które mają za sobą wiele lat stażu. Dzięki licznym zaletom, usługi faktoringowe  stale przekonują do siebie nowych klientów. Co ciekawe, coraz częściej stają się one alternatywą dla pożyczek i kredytów.

Usługi faktoringowe na szersza skalę stały się popularne stosunkowo niedawno. Nic więc dziwnego, że tak wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym czym jest faktoring, na czym polega i jak działa w praktyce.

Jak działa faktoring? Usługa polega na sprzedaży nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności. W ramach faktoringu, przedsiębiorstwo przenosi wierzytelność na tak zwanego faktora, czyli instytucję udzielającą finansowania. W zamian faktor przelewa faktorantowi, czyli firmie korzystającej z usługi kwotę widniejącą na fakturze na konto. Oczywiście jest ona pomniejszona o prowizję określoną w umowie. W ten sposób przedsiębiorstwo nie musi czekać, aż kontrahent opłaci fakturę, co pozwala utrzymać mu płynność finansową.

Oprócz faktora i faktoranta istnieje jeszcze trzecia strona. Jest to dłużnik, który jeszcze nie dokonał płatności wobec dostawcy. Odbiorca posiada obowiązek spłaty wszelkich długów, nawet w sytuacji, gdy dostawca korzysta usług faktoringowych. Jednak w takim przypadku naturalnie wierzycielem staje się faktor

Usługi faktoringowe są obecnie oferowane zarówno przez banki, jak i przez firmy, które zajmują się tylko i wyłącznie faktoringiem. Istnieje kilka rodzajów faktoringu, a najczęściej spotykane to: faktoring właściwy, niewłaściwy i mieszany.

Ile wynoszą koszty?

Wiele osób posiadających firmę zastanawia się nie tylko nad tym na czym polega faktoring, ale także nad tym jakie wiążą się z nim koszty. Na całkowitą kwotę usługi może składać się wiele czynników. Wszystko zależy od umowy z faktorem. Główny koszt faktoringu stanowi prowizja. Jej wysokość ustalana jest przez firmę faktoringową i zależy między innymi od kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Jednym z pierwszych kosztów jakie ponosi faktorant jest opłata administracyjna. Obejmuje ona kwotę za przygotowanie koniecznej dokumentacji oraz samo rozpatrzenie wniosku. W koszty całej usługi często wlicza się także opłata operacyjna, czyli opłata za uruchomienie  oraz obsługę finansowania.

Zdarza się, że faktorant musi ponosić koszty dodatkowe. Mowa tutaj o opłacie od niewykorzystanego obrotu i opłacie od monitów. Pierwsza z nich polega na obarczeniu faktoranta kosztami związanymi z zamrożeniem pieniędzy pod daną transakcję. Z kolei druga może zostać naliczona w przypadku konieczności wysyłania do dłużnika monitu, czyli pisma z informacją o zalegającym zobowiązaniu.

To ile kosztuje faktoring zależy również od tego, czy przedsiębiorstwo korzysta z faktoringu pełnego, niepełnego czy mieszanego. Wszelkie koszty związane z przeniesieniem wierzytelności ponosi oczywiście faktorant. Dla wielu przedsiębiorstw nie stanowi to jednak problemu, ponieważ usługa pozwala zachować płynność finansową.

Gdzie szukać ofert?

Wiedząc już jak działa faktoring, na czym polega i ile kosztuje, warto bliżej przyjrzeć się temu, jak z niego skorzystać. W dzisiejszych czasach znalezienie firmy faktoringowej nie powinno sprawić większego kłopotu. To jakie podmioty zajmują się finansowaniem, można sprawdzić na stronie internetowej Polskiego Związku Faktorów.

Usługi faktoringowe świadczy coraz więcej banków. Oprócz tego na rynku działają firmy, które zajmują się tylko i wyłącznie faktoringiem (to m.in. eFaktor i PragmaGO). Obecnie za pomocą Internetu można nie tylko znaleźć ofertę, ale także zawrzeć umowę. To duże udogodnienie dla przedsiębiorców żyjących w ciągłym pośpiechu.

Oczywiście umowę faktoringową można podpisać także w punkcie stacjonarnym, o ile wybrana firma posiada taki w danym mieście. Na miejscu doradca powinien pomóc w wyszukaniu najkorzystniejszej oferty oraz w wypełnieniu wniosku.

Przed podpisaniem umowy warto wcześniej zapoznać się z ofertą wielu firm faktoringowych. W tym celu można skorzystać z naszego rankingu. W zestawieniu można znaleźć informacje na temat rodzaju udzielanego faktoringu, limitów oraz wymaganego stażu. Dobrze jest także przejrzeć komentarze oraz opinie na temat wybranej firmy faktoringowej i upewnić się, czy traktuje zadowolenie klientów priorytetowo.

Faktoring posiada wiele zalet. Przede wszystkim dzięki przeniesieniu wierzytelności na firmę faktoringową, dostawca w krótkim czasie może otrzymać środki za wystawioną fakturę, a co za tym idzie, zachować płynność finansową. Ponadto, korzystając z usług faktoringowych dostawca może bez problemu wystawiać kontrahentom faktury z przedłużonym terminem płatności, co zwiększa jego konkurencyjność.

Dużą zaletą faktoringu jest to, że w żaden sposób nie obniża zdolności kredytowej. Tym samym korzystając z usług faktoringowych, firma może starać się o kredyt inwestycyjny w banku lub pożyczkę w instytucji pozabankowej.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Na czym polega faktoring? Jak działa? Oferty
Tagi: