W świecie bankowości istnieją dwa produkty, które przez wiele osób są ze sobą mylone, a mowa jest o pożyczce i kredycie hipotecznym.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Sposób funkcjonowania wyżej wymienionych metod jest bardzo podobny i bazuje na zabezpieczeniu hipotecznym udzielanej przez bank pożyczki. Główną różnicą jest fakt, że w przypadku kredytu hipotecznego zabezpieczeniem jest nieruchomość, którą dopiero mamy zamiar kupić przez tak uzyskaną pożyczkę. Natomiast pożyczka dotyczy posiadłości, którą dysponujemy już w momencie składania przez nas odpowiedniego wniosku.

Zalety pożyczki hipotecznej

W przypadku kredytu hipotecznego nie otrzymujemy dużej elastyczności co do celu, na który chcemy takie wsparcie przeznaczyć i skupia się on na remontach mieszkania lub wykończeniu naszej nieruchomości. Sytuacja z pożyczką jest jednak dużo korzystniejsza. Przede wszystkim cel, na który planujemy pobrać dofinansowanie, nie jest nam z góry narzucony lub zawarty w ścisłych ramach i właśnie dlatego stanowi bardzo popularne rozwiązanie dla wszystkich osób, które pragną zdobyć trochę gotówki na swój cel, a często nie ma również obowiązku informowania banku o naszych planach co do gotówki. Ten produkt jest także stosowany w przypadku, gdy ubiegamy się o większą ilość pieniędzy, niż jesteśmy w stanie otrzymać z kredytu gotówkowego. Dzięki niej istniejeDom na sprzedaż możliwość uzyskania kwoty sięgającej nawet do 80% wartości zastawianej przez nas nieruchomości. Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest fakt niskiego poziomu oprocentowania. Jest to spowodowane tym, że zabezpieczenie w tej sytuacji stanowi nieruchomość, która w chwili złożenia przez nas wniosku o pożyczkę, stanowi naszą własność, a tym samym solidne poręczenie dla instytucji finansowej. Decydując się na ten krok, należy pamiętać o jednej bardzo istotnej sprawie, a mianowicie zadeklarowana posiadłość w żadnym wypadku nie może być obciążona kredytem.

Reasumując, pożyczka stanowi bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla klientów, z uwagi na niskie oprocentowanie, a także stosunkowo długi okres kredytowania, który może wynosić nawet do 30 lat, jak i dla samych banków, które otrzymują gwarancję w postaci nieruchomości wolnej od wszelkich obciążeń.

Warunki uzyskania

Istnieje kilka ważnych aspektów, które musimy spełnić, aby uzyskać pożyczkę kredytową. Przede wszystkim należy zadbać o pozytywną zdolność kredytową, czyli przede wszystkim o nasz stały dochód. Jest on obliczany na podstawie określonego okresu wpływu na nasz rachunek bankowy i jest opodatkowany oraz regularny. W zdolność kredytową możemy również wliczyć wszelkiego rodzaju dodatki i premie, które również wpływają w regularnych okresach czasowych. Ostatnim warunkiem uzyskania pożyczki hipotecznej jest oczywiście sama nieruchomość, która stanowi dla banku odpowiednie poręczenie.

Koszty

Poza spłacaniem pożyczonej przez nas kwoty należy również wziąć pod uwagę pozostałe elementy, które wchodzą w jej skład. Przede wszystkim należy liczyć prowizję, którą bank pobiera za rozpatrzenie naszego wniosku oraz analizę zdolności kredytowej. Kolejnym aspektem są odsetki zależne od wielkości kapitału, a także długości trwania pożyczki. Na koniec warto mieć na uwadze ubezpieczenie nieruchomości i ubezpieczenie na życie samego pożyczkobiorcy. W pierwszym przypadku bank otrzymuje gwarancję pokrycia przez ubezpieczyciela nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą obniżać wartość samej nieruchomości. Druga sytuacja to zabezpieczenie na wypadek utraty pracy lub zły stan zdrowia osoby ubiegającej się o pożyczkę.

Podsumowanie

Z przedstawionych wyżej informacji wynika, że w sytuacji, gdy jesteśmy właścicielami nieruchomości i chcemy zasilić nasz budżet dodatkową ilością gotówki, warto zastanowić się właśnie nad pożyczką hipoteczną.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]
Pożyczka hipoteczna. Na czym polega i kiedy mogę ją otrzymać?