Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe chętnie udzielają swoim klientom pożyczek gotówkowych. Jednak w przypadku banków cała procedura kredytowa jest bardzo długa, bardzo często potrzebny jest również poręczyciel lub dodatkowe zabezpieczenie, najlepiej w postaci nieruchomości lub samochodu. Dużo bardziej dogodne warunki oferują firmy pożyczkowe, których pożyczki pod zastaw umożliwiają klientom zaciąganie pożyczek na dowolny cel.

Jak działają pożyczki pod zastaw?

Część klientów, którzy mają zbyt niskie dochody lub też spłacają inne zobowiązania kredytowe, może mieć zbyt niską zdolność kredytową. W przypadku banków tacy klienci nie dostaną kredytu, z kolei dla firmy pożyczkowej tacy klienci są nadal wypłacalni, jednak firma pożyczkowa może udzielić im wyższej pożyczki w przypadku ustanowienia zastawu na nieruchomościach lub majątku ruchomym. Zastaw na majątku obowiązuje do chwili całkowitej spłaty zaciągniętej pożyczki, co w praktyce oznacza, że po jej spłacie można zaciągać kolejną pożyczkę. Jeśli klient nie spłaca pożyczki, wówczas firma pożyczkowa ma prawo dysponowania zastawionym majątkiem klienta, przy czym takie sytuacje są sporadyczne.

Co może stanowić zastaw pożyczki?

Najczęściej zastawpieniądzeem w przypadku pożyczek z firm pożyczkowych, ale również w przypadku pożyczek prywatnych, są nieruchomości, przy czym za nieruchomość uznaje się prawo do dysponowania lokalem mieszkalnym, dom, działkę budowlaną, a nawet ziemię rolną. W przypadku ziemi rolnej zastaw może być ustanowiony jedynie w przypadku działu 4. Zabezpieczeniem mogą być także inwestycje deweloperskie czy inwestycje budowlane w trakcie budowy. W przypadku zabezpieczenia hipoteką, bo do tego formalnie sprowadza się zabezpieczenie pożyczki nieruchomościami, podpisywana jest umowa pomiędzy pożyczkobiorcą a firmą pożyczkową.

Zabezpieczenie pożyczki majątkiem ruchomym

Pożyczki na niższe kwoty mogą być również zabezpieczone majątkiem ruchomym, w szczególności firmy udzielające takich pożyczek sięgają po zastaw samochodu czy sprzętu, jeśli o pożyczkę wnioskuje przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą. W przeciwieństwie do zastawu na nieruchomości zastaw, pożyczka pod zastaw samochodu/auta daje możliwość spłacania pożyczki przez krótszy okres. Jednocześnie firmy pożyczkowe w przypadku zastawu na samochodzie umożliwiają korzystanie przez pożyczkobiorcę z samochodu, który został zastawiony jako zabezpieczenie pożyczki. Maksymalna wartość takiej pożyczki może sięgać nawet 90% wartości pojazdu, bardzo często firmy pożyczkowe umożliwiają również opłacenie polisy OC i AC ze środków pochodzących z pożyczki, zabezpieczonej pojazdem. Zabezpieczeniem pożyczki może być każdy pojazd mechaniczny, który posiada dowód rejestracyjny, a więc taki pojazd, który ma określonego w dokumentach właściciela.

Najlepsze oferty pod zastaw:

FirmaDodatkowe informacjeOfertaWymaganiaSzczegóły
speedcash logoPożyczka pod zastaw nieruchomości3 msc - 10 lat
30 tyś - 5 mln zł
Wiek: 18 - 75 lat
Miejscowości powyżej 20 tyś mieszkańców
SPRAWDŹ
motopozyczka logoPożyczka pod zastaw samochodu6 msc - 5 lat
do 100 000 zł
Wiek: 21 - 75 lat
Dwa dokumenty tożsamości
SPRAWDŹ

Formalności przy zaciąganiu pożyczki pod zastaw

Zastaw w postaci majątku ruchomego lub nieruchomości umożliwia zaciągnięcie pożyczki przez osoby zadłużone, ale również przez pożyczkobiorców, którzy już figurują w bazach BIK jako nierzetelni kredytobiorcy. Podpisanie umowy notarialnej, w której zawarta będzie informacja o ustanowieniu zabezpieczenia pożyczki, pozwala na zaciąganie pożyczek na wyższe kwoty i spłacanych nawet przez 10 lat. Pożyczki pod zastaw bardzo często są określane jako pożyczki dla zadłużonych, którzy dzięki przeniesieniu prawa do dysponowania posiadanym majątkiem mogą realizować bieżące zobowiązania finansowe.

[Głosów:3    Średnia:5/5]
Pożyczki zabezpieczone zastawem – co i jak można zastawić?