Zaciąganie kredytów gotówkowych wydaje się powszechnym faktem. Dostęp do dodatkowego wpływu pieniężnego wykorzystywany jest zazwyczaj w celu podreperowania codziennego budżetu, sfinansowania niespodziewanych wydatków lub spłacenia zaległych zadłużeń, czy opłacenia wyjazdów wakacyjnych. Bez względu na cel, jaki motywuje kredytobiorcę do wzięcia kredytu, musi on pamiętać o istotnym aspekcie, wpływającym na jego spłatę. Stopy procentowe wydają się nieco abstrakcyjnym pojęciem, stąd należy bliżej przyjrzeć się ich wpływowi na kredyt gotówkowy. Czym więc są wspomniane stopy procentowe i dlaczego są tak ważne dla kredytobiorców?

Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania – najważniejszy czynnik spłaty kredytu

Niewiele osób, zaciągających kredyty wie, że głównym aspektem ich spłaty nie jest kwota pożyczana, a Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania, w skrócie RRSO. Określa ona faktyczny koszt pobranego kredytu, który kredytobiorca zobowiązany jest spłacić w ustalonych ratach. Krótko mówiąc – stopa procentowa stanowi realny koszt pożyczenia pieniądza, który uzależniony jest od kilku czynników.

Źródłem wysokości stóp procentowych okazuje się Narodowy Bank Polski, który publikuje aktualne stopy procentowe na swojej stronie oraz udziela kredytów bankom komercyjnym, a te z kolei pożyczają pieniądze obywatelom. Kontrola wysokości stóp procentowych wynika z konieczności optymalizacji zjawiska, jakim jest inflacja – dzieje się to w drodze wnikliwej obserwacji sytuacji gospodarczej, a celem podobnego procederu staje się zharmonizowanie strumienia finansowego kraju.

Raty kredytów uzależnione od stóp procentowych

Niezaprzeczalnym jest fakt, że wysokość stóp procentowych wpływa na kwestie związane z kredytami gotówkowymi. Zależność wydaje się prosta – im wyższe stopy procentowe, tym wyższe raty kredytów gotówkowych. Co więcej, wraz ze wzrostem stóp procentowych podnosi się rygoryzm dostępności kredytów. Pożyczkę gotówkową trudniej jest osiągnąć, jeśli jej spłata wiąże się z pokryciem wyższych kosztów, które wynikają z wyższych stóp procentowych. W sytuacji podwyższonych stóp procentowych można więc zaobserwować mniejszą liczbę zaciąganych kredytów – nie każdy bowiem spełnia rygorystyczne warunki, podawane przez banki.

Wobec powyższych informacji okazuje się więc, że warto na bieżąco śledzić zmiany, pojawiające się w omówionych stopach procentowych. Mało kto interesuje się tym zagadnieniem, a ilość pobieranych kredytów wydaje się niezależna od ich zmieniających się kosztów. Warto dodatkowo zaznaczyć, że wzrost stóp procentowych zmniejsza opłacalność zaciągania kredytów, stając się jednocześnie czynnikiem wpływającym na korzyści wynikające z oszczędzania na lokatach. Można wobec tego uznać, że najlepszym rozwiązaniem staje się obserwacja rynku oraz wysokości stóp procentowych, będąca kluczem do manipulowania własnymi finansami.

[Głosów:5    Średnia:3.4/5]
Stopy procentowe – od czego zależą i jak wpływają na raty kredytów gotówkowych?