Niezależnie od dochodów i sytuacji materialnej, trzeba przygotować się na dość długą drogę związaną z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Wysokie zarobki sprawiają, że nieco łatwiej jest otrzymać najtańszy kredyt hipoteczny, nie oznacza to jednak, iż Ci mniej zarabiający nie powinni w ogóle próbować. Warto wiedzieć natomiast jak przebiega proces przyznawania kredytu i co zrobić, aby otrzymać jak najlepszy kredyt mieszkaniowy. Poniżej przedstawiamy najlepsze oferty kredytów mieszkaniowych dostępne na rynku.

bnp paribas - kredyt mieszkaniowy
 • BNP PARIBAS
 • Kredyt Hipoteczny na dobrych warunkach
 • Nawet do 15% kwoty kredytu na dowolny cel
  Nawet 0 zł prowizji
  Refinansowanie do roku wstecz
  Możliwa karencja w spłacie
 • RRSO 2,54%
 • Limity: od 50 000 zł
 • Okres spłaty: do 30 lat
millenium bank - najlepszy kredyt mieszkaniowy
 • MILLENIUM BANK
 • Własne cztery kąty, szybko i bez prowizji
 • Do 90% wartości nieruchomości
  0% prowizji za udzielenie kredytu
  Akceptacja wielu różnych źródeł dochodu
  0% za wcześniejszą spłatę dla nowych umów
 • RRSO 2,78%
 • Limity: 25 000 - 2 000 000 zł
 • Okres spłaty: 6 - 35 lat

*Powyższe informacje nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.), proszę mieć na uwadze, iż mają one jedynie charakter prezentacyjny. Ostateczne warunki udzielenia kredytu zostaną przedstawione przez bank.

Polecamy również bezpłatne spotkania z Ekspertami Finansowymi:

notus finanse - doradcy finansowiexpander - doradcy finansowiopenfinance - doradcy finansowi

 

 

 

Pierwszy etap – wniosek o kredyt – Na początku, trzeba wypełnić standardowy wniosek o kredyt. Jest to procedura, przez którą trzeba przejść ubiegając się o każdego rodzaju kredyt, nie tylko hipoteczny. W tym przypadku wniosek jest nieco bardziej skomplikowany, co nie oznacza, że wypełnienie go jest trudne i wymagające. Tak na prawdę jest to najłatwiejszy z etapów ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Składanie wniosku polega na wypełnieniu krótkiego formularza. Przede wszystkim, należy w nim podać wszelkie informacje na temat swojej tożsamości. Ponadto, bank chce, abyśmy w formularzu napisali skąd czerpiemy dochody i jakiej są one wysokości. Ponadto, aby otrzymać najlepszy kredyt mieszkaniowy trzeba również w formularzu podać podstawowe informacje na temat nieruchomości, na zakup której zaciągany jest kredyt. Chodzi tu przede wszystkim o typ nieruchomości, gdyż czas na podanie bardziej szczegółowych informacji przychodzi nieco później.

Czas na dokumenty – Po wypełnieniu formularza, czyli po złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny klienci są proszeni o dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Oczywiście, bank nie wierzy klientowi na słowo we wszystkie informacje, które zamieścił on w formularzu. Ponadto, we wniosku informuje się tylko najważniejszych kwestiach, jeśli zaś chodzi o dokumenty, wymagane są nawet te bardzo szczegółowe. Generalnie, dokumenty, których bank wymaga od klientów, ubiegających się o najlepsze kredyty hipoteczne, można podzielić na kilka grup:

1) Dokumenty dotyczące tożsamościproperty money

Jeśli chodzi o tego typu dokumenty, aby otrzymać najlepszy kredyt hipoteczny wystarczy dostarczyć podstawowe dokumenty potwierdzające tożsamość. Jest to oczywiście przede wszystkim dowód osobisty, jednak zwykle bank prosi również o dostarczenie drugiego dokumentu, jakim może być prawo jazdy czy też na przykład paszport. Ponadto, w niektórych przypadkach konieczne mogą być również inne dokumenty, które zaliczyć można do tej kategorii. Przykładowo, osoby rozwiedzione są często proszone o dostarczenie kopii wyroku sądu orzekającego o rozwodzie. Jest to ważne, gdyż pozostawanie w małżeństwie ma duży wpływ na zdolność kredytową.

2) Dokumenty na temat dochodów

Niewątpliwie, najtańsze kredyty hipoteczne otrzymują osoby o stosunkowo dużych dochodach. Jednakże, wysokość dochodów należy udowodnić przez bankiem poprzez okazanie odpowiednich dokumentów. Są one nieco inne dla osób pracujących na różnych formach zatrudnienia. Jeśli chodzi o umowę o prace, wystarczające dla banku jest zaświadczenie o dochodach wypisane i podpisane przez pracodawcę. Jeśli chodzi natomiast o osoby pracujące na umowę zlecenie lub też umowę o dzieło, przede wszystkim muszą one dostarczyć wyciągi z kont bankowych. Ponadto, koniecznie niejednokrotnie okazują się kopie umów zawieranych ze zleceniodawcami. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą trzeba okazać zaświadczenie z numerem REGON. Banki chcą mieć również pewność, ze wnioskodawca regularnie płaci podatki oraz wszelkie wymagane składki. Z tego też względu, wymagane może być zaświadczenie z Urzędu Skarbowego oraz z ZUS, wniosek znajduje się tutaj. Oprócz tych zaświadczeń, osoba z działalnością gospodarczą musi okazać podobne dokumenty jak osoby pracujące na umowę zlecenie i umowę o dzieło. Zwykle chodzi tu o wyciągi z kont bankowych oraz o kopie umów zawieranych z klientami.

3) Dokumenty dotyczące nieruchomości

Jak już wspomniano, w formularzu, będącym wnioskiem o kredyt hipoteczny należy oprócz podstawowych informacji zawrzeć również te dotyczące nieruchomości. W tym miejscu natomiast trzeba dostarczyć wszystkich niezbędnych dokumentów dotyczących danej nieruchomości. O jakie dokumenty chodzi? Przede wszystkim chodzi o umowę wstępną. Jeśli kupuje się nieruchomość na rynku pierwotnym, to podpisuje się umowę z deweloperem. Kopię takiej umowy przedwstępnej należy dostarczyć do banku w wyznaczonym przez niego terminie. W przypadku rynku wtórnego, jeśli kupuje się nieruchomość używaną, bank chce, aby okazać umowę przedwstępną podpisaną z dotychczasowym właścicielem nieruchomości. Ponadto, niezbędny jest dokument potwierdzający, że dana nieruchomość należy do osoby, która oferuje jej sprzedaż.

4) Dokumenty dotyczące zobowiązań

Dla banku określającego zdolność kredytową klienta i wysokość udzielanego kredytu, ważne są nie tylko jego dochody, ale również zobowiązania. Jest to zrozumiałe, gdyż nawet osoba o bardzo wysokich dochodach może nie być w stanie spłacać kredytu, jeśli ma mnóstwo wysokich zobowiązań. Tak więc najtańszy kredyt hipoteczny otrzymują nie tyle osoby, które najwięcej zarabiają, lecz które mają najwięcej wolnej gotówki. Dokumenty dotyczące zobowiązań to nic innego jak umowy kredytowe, czy też umowy dotyczące kart kredytowych. Ponadto, należy przed bankiem wykazać wszystkie raty, które regularnie spłaca się za różnorodne zakupy.

Rola banku – Po dostarczeniu wszystkich wymaganych przez bank dokumentów nie pozostaje nic innego jak cierpliwie czekać na to, aż bank wykona wszystkie niezbędne analizy. Pracownicy banku analizują wszystkie dostarczone dokumenty, a także poddają kontroli wszystkie nieudokumentowane przez klienta kwestie. Pierwszą analizą jaką wykonuje bank jest analiza danej nieruchomości. Bank sprawdza stan prawny nieruchomości, aby określić, czy może ona być w rzeczywistości nabyta przez klienta. Ponadto, sprawdzane jest, czy może ona być zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Następnie, do pracy przystępuje rzeczoznawca. Określa on jaka jest realna wartość nieruchomości i jak ma się ona do kwoty, jaką określił klient. Chodzi o to, aby zapobiec próbom wyłudzenia pieniędzy. Niektórzy zawyżają cenę nieruchomości, aby otrzymać wyższy kredyt. Oprócz analizy nieruchomości oraz tej wykonywanej przez rzeczoznawcę, bank analizuje również zdolność kredytową klienta. Jest to próba oszacowania, jak wysoki kredyt klient jest w stanie i będzie w stanie w przyszłości regularnie spłacać.

Decyzja bankuKiedy wszystkie analizy zostaną wykonane, bank podejmuje decyzję. Może być ona pozytywna lub negatywna. Ponadto, zarówno ocena pozytywna jak i negatywna może być okraszona pewnymi warunkami. Najlepszy kredyt hipoteczny otrzymuje osoba, której wniosek zostanie rozpatrzony całkowicie pozytywnie. Jeśli są jakieś warunki, trzeba nieco zmniejszyć oczekiwania co do jakości kredytu.

[Głosów: 19   Average: 4.8/5]