bancovo

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego wiąże się z wieloma formalnościami, a także z koniecznością zapłacenia odsetek i prowizji za udzielenie. Czym kwarto kierować się przy wyborze oferty, żeby znaleźć taką na preferencyjnych warunkach? Gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?

Gdzie najlepiej wziąć kredyt?

Kiedy potrzebujemy pieniędzy, często decydujemy się na pożyczkę w banku. Wtedy też niejednokrotnie zastanawiamy się gdzie najlepiej wziąć kredyt, żeby później spłacać jak najmniej. Od tego w jakim banku zaciągniemy zobowiązanie i z jakiej skorzystamy oferty, zależy to ile zapłacimy za udzielenie, ile wyniesie suma odsetek, a także ile ostatecznie będziemy mieli do spłaty.

Kiedy chcemy zaciągnąć kredyt gotówkowy na niewielką kwotę, różnica w oprocentowaniu nie powinna mieć dużego znaczenia. Zupełnie inaczej wygląda to jednak w przypadku, kiedy pożyczka ma być wysoka. Wtedy nawet jedna setna procenta różnicy w oprocentowaniu czy wysokości prowizji będzie znacznie wpływać na koszty kredytu, a co za tym idzie, na całkowitą kwotę do spłaty.

W kwestii tego gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, żeby wybrać bank, który cieszy się dobrą opinią pośród klientów. Jeśli w grę wchodzi większa kwota, warto dowiedzieć się, jaki kredytodawca jest w stanie nam go udzielić.

Decyzja banku zależy od zdolności kredytowej. Na tą wpływa wysokość dochodów, a także wielkość gospodarstwa domowego, ilość i wysokość zobowiązań czy historia kredytowa. Każdy bank liczy ją trochę inaczej. To oznacza, że jeśli jeden kredytodawca odmówi nam udzielenia kredytu gotówkowego ze względu na zbyt niskie dochody, inny może nam go udzielić.

Myśląc nad tym gdzie najlepiej wziąć kredyt powinniśmy sprawdzić jaką ofertę ma bank, w którym posiadamy rachunek bieżący. Kredytodawcy swoim stałym klientom oferują często lepsze warunki kredytowania, a do tego zapewniają minimalną liczbę formalności.

smartney

Co warto brać pod uwagę?

Gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy? Na co warto zwracać uwagę przy wyborze oferty? To pytania, które często zadajemy sobie w momencie, kiedy decydujemy się skorzystać z pożyczki. Od tego na jakich warunkach bank udzieli nam zobowiązania zależy to, jak długo będziemy je spłacać, a także ile będzie wynosić całkowita kwota do spłaty.

Zanim zdecydujemy gdzie najlepiej wziąć kredyt musimy pomyśleć o tym, czy na pewno będziemy w stanie go spłacić. Jeśli mamy niskie zarobki, nawet niewielka miesięczna rata może być dla naszego budżetu sporym obciążeniem. Jeśli z kolei zarabiamy dużo, powinniśmy pamiętać o tym, żeby nie zaciągać zbyt wielu zobowiązań na raz.

Oferty kredytów gotówkowych najłatwiej będzie nam znaleźć w sieci. W tym celu możemy przejrzeć strony internetowe poszczególnych banków lub skorzystać z gotowych rankingów. Druga opcja jest szczególnie wygodna ze względu na możliwość porównania wielu ofert w jednym miejscu. Warto jednak pamiętać, że rankingi nie zawsze są aktualne, co oznacza, że przed zaciągnięciem kredytu powinniśmy się upewnić, czy wszystko się zgadza.

Przeglądając oferty bankowe warto zwracać uwagę na kilka kwestii. Mowa przede wszystkim o wysokości oprocentowania i prowizji, ale ważne są jeszcze takie sprawy jak okres spłaty, obowiązkowe ubezpieczenie i to czy wybrany bank udziela kredytów online czy żeby otrzymać środki trzeba wybrać się do placówki.

Oprocentowanie i prowizja

Największy wpływ na to ile będzie wynosić całkowita kwota do spłaty w przypadku zaciągnięcia kredytu gotówkowego ma wysokość oprocentowania i prowizji. Jeśli chodzi o oprocentowanie, to w przypadku zobowiązań na niewielkie kwoty i krótki okres spłaty wynosi najczęściej kilka procent. Najniższe z jakim można spotkać się w przypadku ofert kredytów gotówkowych wynosi około 6%.

Na niższe oprocentowanie można liczyć w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Jest to jednak zupełnie inny produkt bankowy. Wymaga uiszczenia wkładu własnego i ustanowienia zabezpieczenia.

Jeśli chodzi o prowizję za udzielenie, ta może wynosić od kilku do nawet kilkunastu procent wartości kredytu. Można jednak znaleźć oferty, w ramach których bank nie pobiera jej w cale. Z zerową prowizją można spotkać się chociażby w ING.

Fot. Screen / ing.pl

Fot. Screen / ing.pl

Oprócz oprocentowania i prowizji, bank może pobierać wiele opłat dodatkowych. Z tego względu oferty najlepiej porównywać pod kątem rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, czyli RRSO. Wskaźnik ten, oprócz wspomnianych oprocentowania i prowizji, uwzględnia wszystkie opłaty, jakie może pobierać bank, co pozwala znaleźć oferty kredytów udzielanych na najkorzystniejszych warunkach.

Okres spłaty

Ogromny wpływ na to ile będzie wynosić całkowita kwota do spłaty, ma również okres kredytowania. Jeśli zdecydujemy się rozłożyć spłatę kredytu na więcej rat, będzie to równoznaczne z dłuższym okresem naliczania odsetek. Z drugiej strony powinniśmy jednak pamiętać, żeby zdecydować się na rozłożenie spłaty na tyle rat, na ile jest to konieczne.

Jeśli zdecydujemy się na zbyt krótki okres kredytowania, może okazać się, że wysokość miesięcznej raty jest dla nas za duża. To z kolei może sprawić, że będziemy mieć trudności ze spłatą zobowiązania. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne przeanalizowanie swojej zdolności kredytowej i dobranie okresu spłaty do wysokości rat, jakie spokojnie będziemy mogli spłacać.

Przeglądając oferty banków powinniśmy zwracać uwagę na jaki okres udzielają kredytów gotówkowych poszczególni kredytodawcy. Są banki w których termin spłaty może wynieść od 1 do nawet 120 miesięcy. Tak też jest chociażby w Santander. Są jednak też takie banki, które udzielają kredytów na minimum 48 miesięcy lub na maksimum 60 miesięcy, co nie dla każdego może być wystarczające.

Ubezpieczenie

Kwestią na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przeglądając oferty banków jest ubezpieczenie. Niektórzy kredytodawcy go wymagają, co wiąże się z wyższą miesięczna ratą i wyższą całkowitą kwotą do spłaty. Składka ubezpieczeniowa wynosi najczęściej niespełna procent wartości kredytu, co w przypadku niewielkiego zobowiązania jest kwotą symboliczną, ale w przypadku większego kredytu może być już sporą sumą.

Obowiązkowe ubezpieczenie kredytu często zniechęca kredytobiorców, co nie zawsze jest słuszne. Dlaczego? Zdarza się, że jeśli kredytobiorca zdecyduje się zaciągnąć kredyt z ubezpieczeniem, ten zostanie mu udzielony na korzystniejszych warunkach. Oferty tego typu wiążą się często z niższym oprocentowaniem albo prowizją.

Fot. Screen / santander.pl

Fot. Screen / santander.pl

Decydując się na zaciągnięcie kredytu powinniśmy zastanowić się na opcją kredytu z ubezpieczeniem na wypadek śmierci lub utraty pracy. W pierwszym przypadku ubezpieczyciel spłaca całą kwotę zobowiązania, co jest znacznym ułatwieniem dla naszych bliskich, z kolei w drugim przypadku spłaca najczęściej od 6 do 12 kolejnych rat, co pozwala spokojnie znaleźć nowe źródło utrzymania.

Kanały dystrybucji

Ostatnią kwestią na jaką warto zwrócić uwagę zastanawiając się nad tym gdzie najlepiej wziąć kredyt, są kanały dystrybucji. Jeśli zależy nam na czasie i nie mamy ochoty wybierać się do oddziału banku, musimy poszukać kredytodawcy, który daje możliwość zaciągnięcia zobowiązania online. Ostatnio jest to coraz częściej spotykane rozwiązanie, dlatego też nie powinniśmy mieć z tym większego problemu.

Jeśli chcemy wziąć kredyt online musimy też sprawdzić, jak dokładniej w poszczególnych bankach wyglądają formalności. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na to w jaki sposób potwierdzana jest tożsamość.

Kredyt bez wizyty w placówce bankowej najłatwiej będzie zaciągnąć nam w banku, w którym posiadamy bieżący rachunek. Ten posiada dostęp do wszystkich niezbędnych informacji, a do tego ma wgląd do naszych wpływów, co ogranicza konieczność okazywania zaświadczenia o dochodach.

finbo