bancovo

Dzięki kredytom i pożyczkom możemy sfinansować różne inwestycje nawet, jeśli na dany moment nie mamy wystarczających środków. W ofercie banków i instytucji pozabankowych można spotkać się z różnymi produktami finansowymi. Jednym z nich jest pożyczka pomostowa. Co to jest i kto może się o nią ubiegać?

Pożyczka pomostowa – co to jest? Definicja

Jeśli planujemy większą inwestycję, a nie mamy wystarczających środków, żeby ją zrealizować, możemy zdecydować się na zaciągnięcie zobowiązania. Tak jak już wspomnieliśmy na wstępie, w ofercie banków i instytucji pozabankowych można spotkać się z różnymi produktami finansowymi, pośród których jest pożyczka pomostowa. Co to jest?

Jeśli chodzi o to czym jest pożyczka pomostowa, definicja jest różna w zależności od tego, jaki podmiot ją oferuje. Z produktami o takiej nazwie można spotkać się zarówno w bankach, jak i w instytucjach pozabankowych. Co do zasady, pożyczki pomostowe są udzielane, żeby poprawić płynność finansową pożyczkobiorców.

Instytucje pozabankowe udzielają zobowiązań tego typu na spłatę zaległości w ZUS i US, w celu umożliwienia zaciągnięcia kredytu bankowego. Każdy przedsiębiorca, który kiedykolwiek starał się o uzyskanie środków z banku wie, że wiąże się to z wieloma formalnościami. Przed udzieleniem kredytu, kredytodawca sprawdza m.in. to czy wnioskodawca nie ma zobowiązań wobec ZUS i US.

Jakiekolwiek zaległości najczęściej eliminują możliwość uzyskania środków, dlatego też przedsiębiorca, który je posiada może zdecydować się na rozwiązanie jakim jest pożyczka pomostowa. Definicja jaką można spotkać na stronach internetowych firm pożyczkowych wskazuje na to, że żeby ją uzyskać, pożyczkobiorca musi okazać decyzję banku, z której wynika, że po spłacie zadłużenia otrzyma kredyt.

Pożyczki pomostowe są produktem dedykowanym przedsiębiorcom, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Na zaciągnięcie zobowiązania tego typu mogą zdecydować się również spółki.

smartney

Pożyczka pomostowa jest rozwiązaniem szczególnie korzystnym dla tych firm, które wiedzą, że mają jedynie chwilowe problemy z płynnością. Jeśli przedsiębiorca spodziewa się, że może mieć więcej kłopotów z regulowaniem zobowiązań, powinien zastanowić się nad tym, czy będzie w stanie spłacać kolejne.

Czym pożyczki różnią się od kredytów?

Tak jak już wspomnieliśmy, pożyczka pomostowa to produkt, który można spotkać zarówno w ofercie banków, jak i instytucji pozabankowych. W zależności od tego kto jest pożyczkodawcą, środki będą udzielanie na nieco innych zasadach i inny cel. Firmy pożyczkowe mogą udzielać pożyczek pomostowych na spłatę zaległości wobec ZUS i US. Jak wygląda to w przypadku banków?

Banki udzielają pożyczek pomostowych w celu zapewnienia płynności finansowej w przypadku, kiedy firma złożyła wniosek o dotację i czeka na otrzymanie środków. Przedsiębiorcy decydują się na takie rozwiązanie w przypadku, kiedy chcą zrealizować jakąś inwestycję i nie chcą czekać do momentu otrzymania refundacji.

Fot. Screen / bankbps.pl

Fot. Screen / bankbps.pl

O kredyt pomostowy mogą wnioskować jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki. Jest to produkt dostępny również dla jednostek samorządu terytorialnego, instytucji publicznych, a nawet rolników. Ci ostatni korzystają z niego szczególnie często, dlatego też oferty kredytów pomostowych można znaleźć w wielu bankach spółdzielczych.

Kto może ubiegać się o pożyczkę pomostową w banku?

  • Jednoosobowe działalności gospodarcze,
  • spółki,
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • instytucje publiczne,
  • rolnicy.

Warto wspomnieć, że banki w swojej ofercie często zamiast określenia kredyt stosują określenie pożyczka, co nie oznacza, że jest to dokładnie to samo. Banki co do zasady udzielają kredytów. Co różni je od pożyczek? Przede wszystkim są regulowane przez Prawo Bankowe, a do tego w umowie muszą mieć jasno sprecyzowany cel.

Widząc, że bank oferuje pożyczkę pomostową przedsiębiorca powinien wiedzieć, że może zaciągnąć ją tylko i wyłącznie w przypadku, jeśli złożył wniosek o dotację na dofinansowanie inwestycji i czeka na otrzymanie środków. Widząc z kolei ofertę pożyczki pomostowej w instytucji pozabankowej może spodziewać się, że ta udziela środków na spłatę ZUS i US.

Kiedy można zaciągnąć pożyczkę pomostową w banku?

Pożyczki pomostowe to produkt, na który mogą zdecydować się przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek o dofinansowanie inwestycji. Na dotację często czeka się wiele miesięcy, a firma może do tego czasu mieć problemy z płynnością. Dzięki pożyczce pomostowej mogą tego uniknąć i dużo szybciej zacząć realizację inwestycji.

Żeby otrzymać kredyt przedsiębiorca musi spełniać kilka warunków. Oprócz tego, że musi udokumentować to, że stara się o dofinansowanie, musi mieć dobrze opracowany biznes plan. Do jego przygotowania najlepiej zaangażować osobę, która się na tym zna, ponieważ od tego jak będzie wyglądał dokument zależy nie tylko to, czy bank udzieli firmie kredytu, ale także czy otrzyma dotację.

Tak jak w przypadku ubiegania się o jakikolwiek inny kredyt, przedsiębiorca musi posiadać również zdolność kredytową. Wpływa na nią między innymi wysokość dochodów i zobowiązań. Bank z pewnością będzie sprawdzał też historię kredytową, z której wynika jakie dotychczas miał pożyczki i czy spłacał je terminowo.

W tym miejscu warto wspomnieć, że pewne warunki stawiają również instytucje pozabankowe. Chociaż udzielają pożyczek pomostowych na zupełnie inny cel, także weryfikują zdolność kredytową. Chcąc uzyskać środki bez zbędnych formalności, przedsiębiorca może postarać się o zwykłą chwilówkę, natomiast z zaległościami wobec ZUS i US może jej nie otrzymać.

Wnioskując o pożyczkę pomostową w firmie pożyczkowej, można liczyć na szybką decyzję, a także błyskawiczny przelew środków. Wcześniej trzeba jednak wypełnić oświadczenie o zaległościach w ZUS i US i przedstawić oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji.

Zarówno pożyczka pomostowa w banku, jak i instytucji pozabankowej to rozwiązanie, które może pomóc przedsiębiorcy w utrzymaniu płynności finansowej. Alternatywą może być zwykły kredyt bankowy, a także faktoring.

finbo