Każdy przedsiębiorca wie, że utrzymanie płynności finansowej to jedna z najważniejszych kwestii w prowadzeniu działalności. Tylko wtedy, kiedy firma jest w stanie realizować płatności, jej pozycja nie jest zagrożona. Jednak co w przypadku, kiedy ma chwilowe kłopoty? Jednym z najlepszych rozwiązań jest kredyt obrotowy. Na czym polega i kto może go otrzymać?

Ranking kredytów dla firm:

Rodzaj
POŻYCZKA
Kwota
1 000 - 30 000 zł
Termin
1 - 36 miesięcy
 • Idealna decyzja dla tych, którzy chcą otworzyć własny biznes
 • Kredyt na każdy rodzaj działalności

Opis

_

Wymagania

Dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą

Dane kontaktowe

TAMGACOM LLC, z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, adres Office 10, Level 1, Sharjah Media City, Sharjah

Rodzaj
LINIA KREDYTOWA
Kwota
2 000 - 12 000 zł
Termin
6 miesięcy
 • Elastyczna linia kredytowa
 • Możliwość podniesienia limitu
 • Pożycz i przedłużaj do woli

Opis

Visset Biznes to oferta jednej z najszybciej rozwijających się grup kapitałowych w branży finansów dedykowana klientom biznesowym. Jako firma pozabankowa udziela pożyczek w prosty, ale zarazem bezpieczny sposób. Działa na rynku już od 2009 roku, przez co zdążyła zdobyć zaufanie wielu klientów.

 • Visset udziela pożyczek dla przedsiębiorców w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
 • Na uzyskanie środków mogą liczyć zarówno firmy z dochodami stałymi, jak i sezonowymi.
 • Firma udziela pożyczek na okres od 1 do 6 miesięcy bez zbędnych formalności.
 • Pośród produktów oferowanych przez pożyczkodawcę znajduje się Gotówka na szybko i Gotówka w obrocie.
 • Spłata pożyczki może odbywać się w stałych ratach lub z elastyczną zmianą terminu, co zależy od tego, na jaki produkt zdecyduje się przedsiębiorca.
 • W Visset pożyczkę można otrzymać na dowolny cel, a w tym na zatowarowanie sklepu, wypłatę wynagrodzeń, zakup nowego sprzętu, opłatę czynszu czy uregulowanie zobowiązań wobec ZUS i US.

Wymagania

Konto firmowe
Czynna jednoosobowa działalność gospodarcza
Stałe dochody

Dane kontaktowe

ASETIA sp. z o.o. S.K.A.
ul. Głogowska 31/33
60-702 Poznań

Rodzaj
KREDYT
Kwota
10 000 - 450 000 zł
Termin
1 miesiąc - 12 lat
 • Wstępna decyzja nawet w 10 minut
 • Bez zabezpieczeń majątkowych i bez poręczeń
 • Ocena zdolności kredytowej m.in. na podstawie prognozy dochodu
 • Minimum formalności, uproszczona dokumentacja

Opis

Nest Bank działa w Polsce od 1995 roku, natomiast pod obecną nazwą funkcjonuje dopiero od 2016 roku. Bank świadczy usługi dla klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorstw. Daje dostęp do bankowości elektronicznej, a także udziela wygodnych kredytów. Będąc klientami Best Banku, przedsiębiorcy mogą liczyć na uzyskanie środków bez wizyty w oddziale, co pozwala zaoszczędzić im cenny czas i niepotrzebne nerwy.

 • Składając wniosek o udzielenie kredytu w Nest Banku, przedsiębiorca może liczyć na decyzję już w 10 minut. Wszystko odbywa się online.
 • Doradcy Nest Banku na życzenie klienta dojeżdżają w dogodne dla niego miejsce, gdzie następnie dochodzi do podpisania umowy.
 • Środki z kredytu najczęściej trafiają na konto kredytobiorcy w przeciągu 24 godzin od momentu podpisania umowy.
 • Klienci Nest Banku mają możliwość odroczenia spłaty rat kapitałowych i to nawet na 3 miesiące.
 • Przedsiębiorca, który posiada kredyt w Nest Banku może wydłużyć czas kredytowania nawet o 6 miesięcy.

Wymagania

PIT, KPiR lub wyciąg z konta
Weryfikacja baz dłużników BIK, BIG, KRD oraz ERIF

Dane kontaktowe

Nest Bank SA
ul. Wołoska 24
02-675 Warszawa

Rodzaj
KREDYT
Kwota
1 000 - 3 000 000 zł
Termin
1 miesiąc - 10 lat
 • Środki w 24h od podpisania umowy
 • Decyzja w 20 minut
 • do 600 000 zł bez zabezpieczeń

Opis

Alior bank jest jednym z najbardziej cenionych i największych banków w Polsce. Swoją działalność operacyjną rozpoczął w 2008 roku, szybko zdobywając zaufanie zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Bank posiada w swojej ofercie produkty bankowe dedykowane klientom biznesowym. Pośród nich jest kredyt firmowy z obniżoną prowizją.

 • Alior Bank daje możliwość uzyskania środków dla mikrofirm nawet do 1 mln złotych i średnich firm do 3 mln złotych.
 • Klienci banku mogą przeznaczyć środki na bieżącą działalność, a także cele zakupowe.
 • Wszelkie formalności można załatwić zdalnie lub w jednym z oddziałów.
 • Decyzja o przyznaniu kredytu firmowego zależy od oceny wiarygodności i zdolności kredytowej.
 • Alior Bank wymaga od kredytobiorców okazania zeznania PIT za okres przynajmniej 10 miesięcy.
 • Bank daje możliwość uzyskania kredytu dla firm bez zabezpieczeń materialnych.
 • Oferta z obniżoną prowizją jest ofertą promocyjną.

Wymagania

Wymagany PIT za minimum 10 miesięcy działalności

Dane kontaktowe

Alior Bank S.A.
ul. Łopuszańska 38d
02-232 Warszawa

Czym jest kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy to jeden z produktów bankowych dedykowanych specjalnie dla firm. Kredytobiorcy mogą się o niego ubiegać, kiedy potrzebują dodatkowych środków na pokrycie bieżących wydatków w przedsiębiorstwie. Kredyt obrotowy można przeznaczyć na opłacenie rachunków za prąd oraz zakup materiałów czy też surowców. Wysokość udzielanego finansowania zależy od wielu czynników. Dwa najważniejsze to wielkość firmy oraz wysokość obrotów z ostatnich 12 miesięcy.

Kredyt obrotowy – na czym polega?

Kiedy firma może zaciągnąć kredyt obrotowy? Na czym polega jego działanie? Przede wszystkim, jest to produkt dedykowany tym przedsiębiorstwom, które chcą utrzymać płynność finansową. Kredyt obrotowy polega na wypłacie przez bank środków niezbędnych do utrzymania firmy na rynku. Pieniądze uzyskane w ramach finansowania może ona przeznaczyć na zapłatę bieżących zobowiązań.

Typy finansowania

Banki posiadają szereg produktów finansowych dedykowanych dla przedsiębiorców. To m.in. kredyty inwestycyjne, usługi faktoringowe czy wspomniane kredyty obrotowe. Tutaj warto wspomnieć, że finansowanie o którym mowa może przyjmować różne postacie. Pierwsza z nich to limit na rachunku bieżącym, a druga to limit na rachunku kredytowym.

Kredyt obrotowy na rachunku bieżącym

Kredyt obrotowy na rachunku bieżącym, jak można się domyślić, ma formę limitu zadłużenia na bieżącym rachunku bankowym. Banki przyznają go na najczęściej na okres od 12 miesięcy do 5 lat. W tym czasie kredytobiorca może korzystać ze środków, a kiedy je spłaci, bez składania następnego wniosku może ponownie nimi obracać.

Kredyt obrotowy na rachunku kredytowym

Nieco inaczej wygląda sytuacja kredytobiorcy, kiedy decyduje się na kredyt obrotowy na rachunku kredytowym. Po pierwsze, jego uzyskanie wiąże się z większą liczbą formalności, a wykorzystanie nie jest już tak dowolne. Banki udzielając finansowania tego typu często wymagają opracowania biznesplanu i określenia w umowie kredytowej konkretnych celów, na jakie mają być przeznaczone środki.

smartney

Na co można przeznaczyć środki?

Środki uzyskane w ramach kredytu obrotowego firma ma prawo przeznaczyć tylko i wyłącznie na finansowanie bieżącej działalności. To znaczy, że w ramach finansowania przedsiębiorstwo może pokryć zobowiązania takie jak te wobec dostawców.

Tutaj warto zaznaczyć, że pieniądze z kredytu obrotowego nie mogą być przeznaczane na dokonywanie dowolnych płatności. Dla przykładu, nie powinny być wykorzystywane na spłatę zadłużeń wobec banków czy firm pożyczkowych. Jak już wspomnieliśmy, w umowie kredytowej może zostać określony konkretny cel finansowania. Wtedy też kredytodawca ma jeszcze bardziej ograniczone możliwości wydatkowania.

Kto może otrzymać kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy to produkt finansowy dla firm. To oznacza, że mogą otrzymać go tylko i wyłącznie przedsiębiorstwa. Czy dotyczy to także jednoosobowych działalności gospodarczych? Co prawda wiele banków wobec małych firm stawia dodatkowe warunki, ale nie ma przeszkód aby te ubiegały się o finansowanie. Często jednak wymagania są na tyle wysokie, że nie są one w stanie ich spełnić.

Jakie warunki musi spełniać kredytobiorca?

W wielu przypadkach, aby móc realizować podstawową działalność operacyjną niezbędny jest zakup materiałów czy też surowców. Kiedy firma nie ma środków na uregulowanie zobowiązań wobec dostawców, może posiłkować się kredytem obrotowym. Jakie warunki musi spełniać, aby otrzymać finansowanie? Każdy bank może mieć inne wymagania wobec kredytobiorców. Najczęściej spotykane to: zdolność finansowa, kilkumiesięczny staż firmy oraz brak zaległych opłat wobec ZUS i US.

Zdolność finansowa

Zdolność finansowa badana jest przez banki właściwie przy udzielaniu każdego finansowania. Bez względu na to kto jest kredytobiorcą oraz o jaki produkt wnioskuje. W przypadku kredytów obrotowych, do oceny zdolności kredytowej niezbędne jest okazanie dokumentu poświadczającego wysokość przychodów. Może być to zeznanie podatkowe.

Staż firmy

Dla banku niezwykle ważny jest też staż firmy. Im dłużej ta działa na rynku, tym jest bardziej wiarygodna. Niektóre banki wymagają, aby firma była zarejestrowana przez okres przynajmniej 6 miesięcy. Co istotne, wielu kredytodawców wymaga minimum rocznego stażu. Firma, która działa na rynku od stosunkowo niedawna, ubiegając się o kredyt powinna zorientować się, jak wygląda ta kwestia w konkretnym banku.

Brak zaległości w opłatach

Przy kredycie obrotowym, tak jak w przypadku innych kredytów dla firm, banki sprawdzają, czy przedsiębiorstwo nie ma zaległości wobec ZUS i Urzędu Skarbowego. W tym celu kredytobiorca musi dostarczyć zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek i w podatkach.