Mało kto może sobie pozwolić dziś na kupno zadowalającego go samochodu z samych tylko posiadanych oszczędności. Dlatego też bardzo często decydujemy się na kredyt i kupujemy samochód na raty. Trzeba jednak mieć świadomość tego na czym polega branie kredytu na samochód, aby faktycznie skorzystać na tej formie pożyczki. Poniżej przedstawiamy najlepsze oferty dostępne na rynku.

santander - najtańszy samochód na raty
  • SANTANDER
  • Kredyt na pojazd osobowy i dostawczy
    Akceptacja różnych źródeł dochodu, również z zagranicy
  • RRSO 9,12%
  • Limity: ustalany indywidualnie
  • Okres spłaty: 6 - 96 msc

*Powyższe informacje nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.), proszę mieć na uwadze, iż mają one jedynie charakter prezentacyjny. Ostateczne warunki udzielenia kredytu lub pożyczki zostaną przedstawione przez firmę kredytującą.

 

Szukasz kredytu gotówkowego? Sprawdź nasze nasz Ranking Kredytów Gotówkowych

 

Dlaczego nie kredyt gotówkowy?

Warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego lepiej wziąć auto na raty, czyli po prostu kredyt samochodowy, zamiast tradycyjnego kredytu gotówkowego. Przede wszystkim, rzadko kiedy istnieje możliwość zaciągnięcia wystarczająco wysokiego kredytu gotówkowego. Co więcej, dedykowany kredyt samochodowy przeważnie kosztuje mniej niż standardowy kredyt gotówkowy. Również okres spłaty kredytu jest dłuższy, więc raty za samochód są niższe, niż raty zwykłego kredytu.

W jaki sposób wziąć samochód na raty?

Nie każdy wie o tym, że tak na prawdę jest kilka typów kredytów na samochód. Na uwagę zasługują szczególnie trzy z nich. Pierwszy to tak zwany kredyt standardowy. Niewiele różni się on tak na prawdę od zwykłego kredytu, nie licząc różnić, o których była mowa powyżej.

zakup samochodu na ratyInnym sposobem na auto na raty jest kredyt jednoratowy. Warto zauważyć, że kredyt ten przeważnie w ogóle nie jest oprocentowany. Jest to niewątpliwie jego zaleta, ale wbrew pozorom nie jest to kredyt pozbawiony wad. W przypadku tego kredytu bowiem od razu trzeba uiścić całkiem dużą kwotę. Często jest to nawet 50% wartości całego kredytu. Jeśli chodzi o pozostałą kwotę, czyli 50% kredytu lub więcej, nie jest ona spłacana na raty, lecz na raz. Zwykle, okres kredytowania w tym przypadku jest o wiele krótszy niż w przypadku kredytu standardowego. Ten tradycyjny kredyt zaciąga się na co najmniej pół roku, często jednak okres kredytowania wynosi nawet 10 lat. Kredyt jednoratowy natomiast trzeba zwykle spłacić już po roku, co najwyżej po 2 latach.

Niewątpliwie, kredyt tego typu może być całkiem atrakcyjną opcją, jednak tylko dla osób, które dysponują stosunkowo dużą gotówką. Warto też zauważyć, że tego typu ofert nie znajdziemy raczej w zwyczajnych bankach. Auto na raty w tej formie oferują jedynie banki działające przy firmach produkujących samochody. W zasadzie wszyscy najwięksi producenci samochodów prowadzą banki, w których oferują kredyty na auta swojej marki.

Innym ciekawy kredytem samochodowym jest tak zwany kredyt balonowy. W tym przypadku, raty płacone są jedynie od 80% wartości całego kredytu. Dodatkowo, nie jest wymagana wpłata własna. Jednakże, po spłacie wszystkich rat od wspomnianych 80% wartości kredytu, należy jednorazowo spłacić pozostałe 20%. Wpłata własna jest tu więc w pewien sposób ukryta, pod przykrywką wysokiej ostatniej raty za kredyt.

Który typ kredytu wybrać?

Wszystkie opisane powyżej kredyty oferują samochód na raty. Jednakże, kredyty te znacząco się między sobą różnią. Warto dobrze zastanowić się, który typ kredytu wybrać.

Osoby, które nie są w stanie pozwolić sobie na spłacanie wysokich rat powinny raczej wziąć kredyt standardowy rozłożony na wiele rat. Jeśli ktoś natomiast dysponuje dość dużą gotówką lub też wie, że w niedługim czasie będzie nią dysponował, może wybrać czy to kredyt jednoratowy, który de facto spłacany jest w dwóch ratach czy też kredyt balonowy.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Niewątpliwie, żaden bank nie zaryzykuje swoich pieniędzy i nie pożyczy ich nikomu jeśli nie ma pewności, że otrzyma je z powrotem. Dlatego też, każdy kredyt jest odpowiednio zabezpieczony. Dotyczy to rzecz jasna również kredytów samochodowych. W jaki sposób zabezpiecza się tego typu kredyty? Jest wiele sposobów i niektóre banki wykorzystują wszystkie jednocześnie. Pewne metody zabezpieczania pieniędzy przez bank są jednak stosowane wyjątkowo często.

Przede wszystkim, bank rości sobie prawo do odszkodowania wypłacanego za wszelkie uszkodzenia samochodu czy też kolizje. Dlatego też, biorąc samochód na raty trzeba liczyć się z tym, że w przypadku jakiegoś nieszczęścia odszkodowanie przejmie bank. Ponadto, jeśli kredytobiorca uporczywie unika spłacania rat za samochód, bank po prostu przejmuje go na własność. Tak więc na dobrą sprawę, w rzeczywistości, osoba decydująca się na auto na raty, staje się właścicielem samochodu dopiero w momencie, kiedy spłaci ostatnią ratę. Do tego czasu można stracić auto w przypadku nie wywiązywania się z umowy.

Koszty auta na raty

Jeśli chodzi o koszty kredytu samochodowego różnią się one w zależności od typu kredytu jak i rzecz jasna od banku, który go udziela. Przeważnie jednak, kosztem kredytu jest po prostu jego oprocentowanie. Wysokość oprocentowania natomiast może być bardzo różne. Oczywiście warto zawsze poświęcić nieco czasu i wysiłku na znalezienie kredytu o najniższym oprocentowaniu.

Warto również zauważyć, ze oprócz tego, iż kredyty są oprocentowane, banki również często pobierają prowizję za to, że umożliwiają wzięcie auta na raty. Przeważnie, jest to prowizja w wysokości kilku procent. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że trzeba mieć się na baczności i uważać na oferty kredytów z zerową prowizją. Bardzo często bowiem, jest to tylko chwyt marketingowy, a kredyty tego typu mają mnóstwo ukrytych opłat zastępujących oficjalną prowizję.

[Głosów: 19   Average: 4.7/5]