Problemy finansowe mogą dotknąć każdego. Wtedy też często niezbędne jest zaciągnięcie pożyczki. Szukając finansowania można natrafić na pożyczkodawców, którzy oferują pożyczki pod weksel. Stosunkowo łatwo je otrzymać, co dla osób w trudnej sytuacji finansowej jest sporą zaletą. Jednak czy jest to bezpieczne? Czym właściwie są wspomniane pożyczki pod weksel i jak działają?

Czym jest weksel?

Wiele osób widząc ogłoszenia dotyczące pożyczek pod weksel zastanawiają się co to oznacza. Nic w tym dziwnego. Weksle właściwie wyszły już z powszechnego użytkowania, przez co nie każdy wie na czym polega ich działanie. Na wstępie warto to wytłumaczyć.

Mówiąc najprościej, weksel jest papierem wartościowym, który zobowiązuje do spłaty pożyczki lub innego zobowiązania. Jego wystawca, to znaczy osoba, która jest na nim podpisana musi zapłacić wierzycielowi sumę widniejącą na dokumencie. W przeciwnym razie ten może wszcząć postępowanie egzekucyjne.

Jak działają pożyczki pod weksel?

Pożyczki pod weksel to zobowiązania zabezpieczone wekslem. Co to oznacza w praktyce? Osoba, która jest podpisana na wekslu, czyli pożyczkobiorca, upoważnia wierzyciela, inaczej nazywanego remitentem, do tego, aby w przypadku braku spłaty zobowiązania dokonał egzekucji widniejącej na nim kwoty.

Wystawienie weksla daje pożyczkodawcy większą pewność co do tego, że w przyszłości odzyska pożyczone pieniądze. Z tego względu zabezpieczenie tego typu często jest spotykane przy pożyczkach prywatnych.

Czy pożyczki pod weksel są bezpieczne?

To czy pożyczki pod weksel są bezpieczne to kwestia sporna. W dużej mierzy zależy to od tego, jak skonstruowana jest umowa między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą. Znaczenie ma też kwota na jaką opiewa weksel.

Jeśli pożyczkodawca wymaga podpisania dokumentu, na którym widnieje kilkakrotnie czy nawet kilkadziesiąt razy większa kwota od kwoty pożyczki, pożyczkobiorca powinien zareagować. W przeciwnym razie, jeżeli nie będzie w stanie spłacać zobowiązania, może stać się bankrutem.

Weksel in blanco

W kwestii bezpieczeństwa koniecznie trzeba wspomnieć o wekslu in blanco. To szczególny rodzaj tego dokumentu. Charakteryzuje się tym, że nie posiada wpisanej kwoty. Ta jest dopisywana przez wierzyciela i to dopiero w momencie, kiedy ten chce wyegzekwować spłatę długu. Niestety, w praktyce pożyczkodawcy wpisują o wiele wyższe kwoty niż te na które zaciągane jest zobowiązanie.

Pożyczka na weksel in blanco może przynieść pożyczkobiorcy duże kłopoty finansowe. W związku z tym osoba, która decyduje się zaciągnąć pożyczkę, powinna zadbać o to, aby przy zawieraniu umowy na dokumencie została wpisana odpowiednia kwota.

Jakie wady mają pożyczki pod weksel?

Pożyczka na weksel z punktu widzenia pożyczkobiorcy nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza, jeśli ten podejrzewa, że w przyszłości może mieć kłopoty ze spłatą zobowiązania. Często lepszym wyjściem jest zaciągniecie pożyczki pod zastaw lub za poręczeniem osoby trzeciej. To zależy jednak od sytuacji, w jakiej znajduje się pożyczkobiorca. Jakie słabe strony mają pożyczki pod weksel?

Skuteczność egzekucji

Dla pożyczkobiorców wadą pożyczek pod weksel jest przede wszystkim wysoka skuteczność egzekucji. Wystawienie dokumentu sprawia, że przy wystąpieniu zaległości w spłacie pożyczkobiorca w krótkim czasie jest w stanie uzyskać sądowy nakaz zapłaty. To oznacza, że pożyczkobiorca będzie musiał spłacić zobowiązanie, a jeśli tego nie dokona, wierzyciel ma prawo skorzystać z egzekucji komorniczej.

Odsetki karne

Dużym problemem dla pożyczkobiorcy jeżeli chodzi o pożyczki pod weksel są odsetki karne. W przypadku, kiedy ten spóźnia się ze spłatą zobowiązania, pożyczkodawca może naliczyć mu dodatkowe oprocentowanie. Wysokość odsetek karnych powinna być z góry określona w umowie. Niestety, najczęściej oprocentowanie wynikające z zaległości jest wysokie, co wiąże się z dużymi kosztami.

Ryzyko oszustwa

Jedną z największych wad pożyczek pod weksel jest ryzyko oszustwa na jakie naraża się pożyczkobiorca. Całe szczęście można je ograniczyć. Kwestią jest tutaj odpowiednie sformułowanie umowy pożyczkowej. W tym kontekście najważniejsze jest wcześniejsze określenie kwoty widniejącej na wekslu. Ta nie powinna znacznie przekraczać wartości zobowiązania.

Szczególnym rodzajem weksla jest weksel in blanco. Jak już wspomnieliśmy, pożyczkodawca może wpisać na nim dowolną kwotę. Niestety, na skutek nieuczciwych praktyk, ta często kilkukrotnie przewyższa wartość zobowiązania.

Gdzie są zalety?

Oczywiście nie jest tak, że pożyczka na weksel z punktu widzenia pożyczkobiorcy ma same wady. Gdyby tak było, nikt by ich nie zaciągał. Co więc sprawia, że pożyczkobiorcy decydują się korzystać z pożyczek pod weksel?

Duża szansa na uzyskanie finansowania

Jak można się domyślić, największą zaletą pożyczek pod weksel jest to, że w porównaniu do kredytów bankowych czy nawet chwilówek łatwiej jest je otrzymać. Dzieje się tak, ponieważ pożyczkodawca przyjmuje na siebie stosunkowo niskie ryzyko. W przypadku pożyczek pod weksel osoba, która potrzebuje pieniędzy nie musi okazywać zaświadczenia o dochodach ani innych dokumentów potwierdzających źródło utrzymania. Co więcej, na otrzymanie finansowania tego typu mogą liczyć nawet te osoby, które widnieją w rejestrze dłużników.

Niższe oprocentowanie

Z reguły, im wyższe ryzyko bierze na siebie pożyczkodawca, tym wyższe ustala oprocentowanie. W ten sposób ogranicza konsekwencje związane z ewentualnym brakiem spłaty zobowiązania.

Jak już wspomnieliśmy, weksel jest zabezpieczeniem pożyczki. Jego wystawienie zmniejsza ryzyko, jakie bierze na siebie pożyczkodawca, bowiem zwiększa skuteczność egzekucji należności. Z tego względu, pożyczki pod weksel często są niżej oprocentowane. Z punktu widzenia pożyczkobiorcy to oznacza niższe koszty finansowania.

Gdzie szukać pożyczki pod weksel?

Pożyczki pod weksel najczęściej proponują osoby prywatne. Niemniej jednak, można znaleźć je także w ofercie niektórych firm pożyczkowych. Pożyczki, bez względu na to czy pod weksel czy bez zabezpieczenia, najlepiej jest szukać w Internecie. W ten sposób łatwo jest porównać warunki finansowania i wybrać najlepszą ofertę. Jeżeli chodzi o pożyczki od osób fizycznych, te można znaleźć na giełdzie pożyczek prywatnych. Tam też pożyczkodawcy zamieszczają ogłoszenia i najczęściej od razu podają najważniejsze warunki.

Są alternatywy

Pożyczka pod weksel to dość ryzykowne rozwiązanie. Zwłaszcza, jeśli dokument opiewa na wysoką kwotę. Na zaciągnięcie zobowiązania tego typu zazwyczaj decydują się osoby, które mają duże problemy finansowe. Na skutek złej historii kredytowej i trafienia do KRD banki nie chcą udzielać im kredytów nawet na niewielkie kwoty. Nie oznacza to jednak, że nie mają innego wyjścia.

Obecnie można znaleźć pożyczkodawców, którzy udzielają pożyczek bez zabezpieczenia nawet osobom z zadłużeniami. Należą do nich firmy pożyczkowe takie jak Wonga, Vivus czy też Lendon.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Pożyczki pod weksel – jak działają? Czy to bezpieczne?
Tagi: