Firmy bankowe wychodząc ku potrzebom swoich klientów, oferują coraz to nowe rozwiązania. Obok klasycznych kredytów pojawiły się zatem chwilówki czy pożyczki ratalne. Jednym z najnowszych produktów w ofercie jest linia pożyczkowa. Co to takiego i jak działa? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące linii kredytowej i wyjaśniamy, kiedy warto z niej skorzystać, żeby nie stracić.

*Powyższe informacje nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.), proszę mieć na uwadze, iż mają one jedynie charakter prezentacyjny. Ostateczne warunki udzielenia limitu odnawialnego lub linii pożyczkowej zostaną przedstawione przez firmę pożyczkową.

Czym jest linia pożyczkowa?

Linia pożyczkowa to bardzo wygodne rozwiązanie w sytuacjach, w których nie jesteśmy w stanie co do złotówki oszacować, ile pieniędzy będzie nam potrzebnych na dany cel, na przykład remont mieszkania. W linii pożyczkowej umowa podpisana z firmą pozabankową zawiera informację na temat limitu pożyczki, jaką może wykorzystać klient. Pożyczkobiorca w każdej chwili może pobrać dowolną kwotę w ramach ustalonego limitu, a także spłacić część długu. Klient sam decyduje, kiedy i ile pieniędzy wybiera oraz kiedy je zwraca. Jeśli ustalimy limit pożyczkowy na przykład na 3000 złotych, a następnie pożyczymy 500 złotych, które po miesiącu oddamy – znowu mamy do dyspozycji 2000 złotych.

Jak skorzystać pozabankowej linii pożyczkowej?

Uruchomienie linii pożyczkowej jest bardzo proste. Wystarczy, że wejdziemy na stronę internetową firmy pozabankowej i wypełniając formularz, złożymy odpowiedni wniosek. Firma oceni następnie nasze możliwości kredytowe, a następnie wyda decyzję. Jeśli ta będzie pozytywna, możemy liczyć na informację na temat wysokości udzielonego kredytu. Wystarczy, że potwierdzimy naszą chęć skorzystania z linii pożyczkowej, a natychmiast uzyskamy dostęp do pieniędzy i będziemy mogli dokonać pierwszej wypłaty. Zdarza się, że firma zastrzega, że pierwsza wypłata może wynosić najwyżej 50% udzielonego limitu.

Odnawialna linia pożyczkowa. Jak wygląda spłata?

Kredyt w ramach linii pożyczkowej przyznawany jest zwykle na czas określony. Najczęściej pożyczkodawca ustala również miesięczne limity, w których musimy dokonać spłaty minimalnej. Ta określona jest w umowie – firma pożyczkowa przypomina nam o niej również pod koniec każdego miesiąca. W każdej chwili możemy również wpłacić na konto kwotę wyższą niż ta, do której zostaliśmy w danym miesiącu zobowiązani, jednocześnie zmniejszając ogólne obciążenie i mając większe środki do wykorzystania w przyszłości. Im większe kwoty wpłacimy wcześniej, tym mniejsza jest również prowizja, a więc ostateczny koszt, który poniesiemy.

Czy możliwa jest zmiana terminu spłaty?

Odnawialna linia pożyczkowa, choć jest przyznawana na określony czas, zwykle umożliwia wydłużenie lub skrócenie tego okresu. Wystarczy, że w dowolnym terminie złożymy stosowny wniosek i wskażemy wybraną datę. Z tego tytułu będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty, lecz zwykłe są one niewielkie – wynoszą od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od wybranej firmy pożyczkowej. Pamiętajmy również, że zmiany daty finalnej pozabankowej linii pożyczkowej możemy dokonać wielokrotnie w ramach jednej pożyczki.

Zalety i wady odnawialnej linii pożyczkowej

Pozabankowa linia kredytowa ma swoje plusy i minusy – podobnie jak każde rozwiązanie. Zanim zdecydujemy się na jej otwarcie, warto zastanowić się, czy w naszej sytuacji to dobre wyjście, rozważając za i przeciw. Ułatwiamy to zadanie, prezentując wady i zalety pożyczki pozabankowej.

1) Wady linii pożyczkowej:linia pożyczkowa
– Zanim otworzymy pozabankową linię kredytową, musimy wykazać się pozytywną historią kredytową i wszystkie należności do tej pory spłacać w terminie.
– Musimy pamiętać o comiesięcznej spłacie zadłużenia wraz z odsetkami.

2) Zalety linii pożyczkowej:
– Szybki i łatwy dostęp do pieniędzy – wybraną kwotę możemy wypłacić w każdej chwili, nie jesteśmy zobowiązani wybrać całej kwoty jednocześnie, na starcie.
– Mamy możliwość spłacania długu na bieżąco – zmniejszając tym samym stopień zadłużenia i obniżając prowizję.
– Możliwość dowolnej zmiany terminu spłaty pożyczki w każdej chwili.
– Z linii pożyczkowej możemy korzystać przez długi czas, na przykład przez miesiąc, mając cały czas dostęp do pieniędzy w ramach wyznaczonej kwoty.

Czy linia pożyczkowa się opłaca?

Podsumowując, linia pożyczkowa dobrze sprawdzi się w przypadku osób, które nie potrzebują całości kwoty, którą pożyczają od razu, a zależy im na stałym dostępie do pieniędzy czekających na koncie. Decydując się na otworzenie pozabankowej linii pożyczkowej, musimy jednak wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe i ocenić, czy będzie nas stać na spłatę comiesięcznych rat wraz z prowizją i czy nie narazimy się na problemy finansowe. Zanim podpiszemy umowę z firmą pożyczkową, przeczytajmy ją dokładnie i zastanówmy się, czy będziemy w stanie spełnić podane w niej warunki, to znaczy poradzimy sobie z terminową spłatą zadłużenia. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, możemy otworzyć linię pożyczkową i zacząć korzystanie z udostępnionych nam pieniędzy.

[Głosów: 19   Average: 4.6/5]