Leasing online – co to jest? Jak działa? Ranking ofert TOP10

Leasing to jeden z najpopularniejszych, tuż obok kredytu, sposobów finansowania rozwoju firmy – zakupu nowych sprzętów czy materiałów. W 2018 roku łączne finansowanie wszystkich firm w naszym kraju wyniosło prawie 83 mld złotych. Warto wiedzieć, na czym polega, jak działa leasing online i czy tylko przedsiębiorcy są w stanie go zaciągnąć?

Leasing online – co to jest? Jaka jest definicja leasingu?

Definiując w skrócie, leasing online to nic innego jak umowa między dwiema stronami, w której jedna zobowiązuje się przekazać prawo do korzystania z danego przedmiotu na rzecz drugiej strony. Dokładny zapis tego mechanizmu znajdziemy w Kodeksie Cywilnym, w art. 7091-70918. Według prawa leasingodawca zobowiązuje się do nabycia wskazanego mu przedmiotu i oddania go w użytkowanie leasingobiorcy w zamian za wynagrodzenie pieniężne, rozłożone w ratach – równe przynajmniej cenie przedmiotu. Widzimy więc, że w umowie leasingu występują trzy strony, choć jedna nie uczestniczy w fazie podpisywania czy negocjowania. Są to:

  • leasingodawca – przedsiębiorstwo, które nabywa przedmiot i oddaje je w użytkowanie,
  • leasingobiorca – podmiot, którzy przyjmuje przedmiot w użytkowanie,
  • zbywający – osoba, od której przedmiot został zakupiony.

Wszyscy cenimy elastyczność leasingu online. Co to oznacza? Jakie przedmioty jesteśmy w stanie „pożyczyć”? Najczęściej są to:

  • samochody osobowe,
  • samochody ciężarowe,
  • maszyny ciężkie,
  • komputery i sprzęt IT,
  • nieruchomości.

W leasing online można wziąć niemal wszystko. Pytanie tylko, jaka firma zechce dany przedmiot kupić.

Korzyści leasingu

Opis, na czym polega leasing, nie byłby pełny, gdyby nie wspomnieć o bardzo wielu korzyściach leasingu. Dlaczego jest on popularniejszy wśród przedsiębiorców od kredytu? Zupełnie inaczej może być rozliczany podatkowo. W przypadku kredytu w koszty prowadzenia działalności można wliczyć jedynie część odsetkową raty, która nie jest zbyt wielka. Przy leasingu natomiast możemy wybrać jedno z dwóch podejść:

  • każda faktura przesyłana przez leasingodawcę może być zaliczona w koszty,
  • możemy rozliczyć jedynie ratę odsetkową – tak jak przy kredycie – i dodatkowo amortyzować dany przedmiot zgodnie z przepisami.

By móc dokładniej opisać cały mechanizm działania każdego z tych rozwiązań, warto omówić rodzaje leasingu.

Rodzaje leasingu – leasing operacyjny

Co to jest leasing operacyjny? Dotyczy on zakupu danego przedmiotu i tylko niego. Mówimy leasingodawcy, czego dokładnie potrzebujemy do rozwoju naszej firmy i dostajemy ten przedmiot w leasingu w zamian za dogodne raty. Należy jednak pamiętać, że dany przedmiot nie jest naszą własnością, a firmy leasingowej. To właśnie dzięki temu możemy w koszty prowadzenia działalności zaliczyć zarówno część odsetkową, jak i kapitałową raty, a także wszelkie inne koszty leasingu, które zostaną nam naliczone. Tutaj będziemy mieli do czynienia również z dwiema opłatami, które nie występują nigdzie indziej:

  • opłatą wstępną,
  • wykupem końcowym.

By wniosek o leasing został pozytywnie rozpatrzony, musimy jednorazowo wpłacić do kilkudziesięciu procent wartości przedmiotu. Ustalamy również wykup końcowy. Pozostała kwota wraz z odsetkami jest dzielona na określoną liczbę rat. Leasing operacyjny jest udzielany na okres do maksymalnie około 7 lat. Dużą zaletą tego rodzaju finansowania jest brak konieczności wykupu przedmiotu po zakończonej umowie. Jeśli wiemy, że pojazd lub maszyna zostały już w pełni wyeksploatowane, wystarczy oddać go leasingodawcy, a tym samym nie musimy martwić się o utylizację sprzętu.

Rodzaje leasingu – leasing finansowy

Na czym polega leasing finansowy? Sam mechanizm działania jest bardzo podobny. Warto jednak zwrócić uwagę na różnice podatkowe. Nie mamy tu do czynienia z takimi pojęciami jak opłata wstępna czy wykup. Przedmiot zostaje zaliczony do składników majątkowych przedsiębiorstwa, co nie miało miejsce przy operacyjnym leasingu. Co to oznacza? Że możemy amortyzować wartość przedmiotu zgodnie z panującymi przepisami. Do kosztów możemy jednak zaliczyć jedynie część odsetkową raty – podobnie jak w przypadku kredytu. Podatek VAT również jest rozliczany inaczej. Trzeba go pokryć w jednorazowo – przy pierwszej racie. Po zakończonej umowie leasingu przedmiot automatycznie staje się własnością leasingobiorcy.

Koszty leasingu

Leasing nie może kosztować mniej niż wartość kupowanego przedmiotu. Mówi o tym jasno ustawa. Najpopularniejsze koszty leasingu to:

  • prowizja za udzielenie,
  • ubezpieczenie,
  • oprocentowanie,
  • opłaty za przygotowanie wniosków lub zmianę warunków.

Z prowizją za udzielenie finansowania spotykamy się bardzo rzadko. Zawsze jednak zostanie nam doliczone oprocentowanie. Najczęściej prezentowane jest jako oznaczenie procentowe, nieznacznie wyższe niż 100%. Z reguły spotykamy się z przedziałem od 101% do 110% w przypadku leasingu. Co to oznacza? Że do wyliczenia kwoty raty brana jest pod uwagę nierzeczywista wartość przedmiotu, a kwota wyższa, która stanowi od 101% do 110% jego ceny. Ile kosztuje leasing tak na prawdę? Znacznie więcej niż wskazywałaby wartość przedmiotu. Pamiętajmy, że często nawet 1/3 raty może stanowić ubezpieczenie. Mimo to, jest to wygodne i cenione przez przedsiębiorców rozwiązanie.

Czy leasing jedynie dla przedsiębiorców?

Czy ta forma finansowania jest skierowana jedynie do firm? Niekoniecznie. Co to jest leasing konsumencki? Mechanizm przeznaczony dla osób prywatnych. Coraz więcej konsumentów przekonuje się, że lepiej jest wynająć samochód na dłuższy czas niż go kupić na własność. Niestety klienci indywidualnie dalej stanowią niewielki odsetek – jedynie 0,4%. Tendencja ta jednak ulega powoli zmianie i już wkrótce każdy z nas będzie w stanie zaciągnąć leasing.

Leasing online to wygodny mechanizm, który pozwala rozrastać się firmom. Dzięki nim mogą one sprostać stale rosnącym wymaganiom ze strony ich klientów. To z pewnością idealne rozwiązanie, jeśli zależy nam na optymalizacji podatkowej czy nie musimy posiadać przedmiotu na własność. Co to jest leasing online, jeśli mielibyśmy nazwać ten mechanizm jednym zdaniem? To duże uproszczenie i ułatwienie dla niemal każdego – nie potrzeba nam zdolności kredytowej ani całej masy zaświadczeń.