Rodzinne oszczędzanie nie jest wcale taką prostą sprawą. Gdy w tego typu zadanie zaangażowane jest kilka osób, które mają różne charaktery oraz inne oczekiwania, osiągnięcie sukcesu zależy od przyjęcia odpowiedniej strategii i zastosowania kilku sprawdzonych sposobów, dzięki którym cel okaże się możliwy do zrealizowania.

1. Bądź wyrozumiały

Zarządzenie domowym budżetem oraz zmiana nawyków finansowych całej rodziny nie jest prosta, ale nie jest także niemożliwa. Zanim spróbujemy wpłynąć na zachowanie całej rodziny, warto rozpocząć od odpowiedniego przygotowania się do tego zadania. Na samym początku musimy uświadomić sobie, że nauka oszczędzania jest trudna, stąd początkowo ustawiamy sobie niski poziom oczekiwań. Naszym początkowym celem nie powinno być samo oszczędzanie, a jedynie przekonanie domowników do tego, że ma ono sens. Na siłę nic bowiem nie osiągniemy.

Cały proces oszczędzania rozpoczynamy więc od rozmowy z wszystkimi domownikami i uświadomienia ich, że jeżeli wspólnymi siłami zaczniecie oszczędzać, to wszyscy osiągnięcie korzyści np. pojedziecie na wymarzone wakacje.

UWAGA! Nie dopuszczaj do tego, aby rozmowa o pieniądzach przekształciła się w kłótnię związaną z tym, kto, na co i ile wydaje pieniędzy. Nie oskarżaj innych o rozrzutność. W taki sposób z pewnością niczego nie osiągniesz, a tylko sprawisz, że osoba oskarżana jeszcze bardziej utwierdzi się w tym, że nie warto z Tobą współpracować.

2. Świeć przykładem

Jeżeli chcesz, aby wszyscy domownicy zaczęli oszczędzać, sam musisz być dla nich wzorem do naśladowania. Bardzo często zdarza się tak, że jeden z domowników mówi wiele o finansach domowych, jednak sam nie robi nic, aby oszczędzać – brakuje mu wiarygodności, w związku z czym nie jest w stanie wpłynąć na innych. Tego błędu należy się koniecznie wystrzegać.

Jak być dobrym przykładem dla innych? To proste: kiedy przychodzisz do domu, pierwsze co powinieneś robić to wykładać paragony z portfela i wkładać je np. do pudełka, które stoi w widocznym miejscu. Kiedy siadasz do spisywania wydatków i przygotowywania budżetu to rób to tak, aby widziała to cała rodzina. Kluczem do sukcesu jest pokazanie innym, że sam jesteś zaangażowany – to pociągnie ich za Tobą.

Odłożone pieniądze możecie wspólnie wpłacać na dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe lub lokatę, aktualne oprocentowanie lokat oraz kont sprawdzisz zawsze tutaj.

3. Określ cel oszczędzania

Brak celu w oszczędzaniu to brak motywacji. Z tego właśnie powodu musisz się przygotować na pytania rodziny takie jak: „po co mam oszczędzać?”, „dlaczego mam sobie odmawiać kawy na mieście?”, „co ja właściwie będę miał z tego oszczędzania?”…

Niezwykle rzadko zdarza się, aby rodzina była chętna na rezygnację z różnego rodzaju wydatków, bez podania im konkretnego powodu, dla którego warto, aby to zrobili – nikt z nas nie lubi sobie bowiem odmawiać przyjemności. Dzieciom możesz powiedzieć, że oszczędzanie pozwoli wam na większą ilość wspólnych wyjazdów w roku, a żonie, że dzięki oszczędzaniu szybciej spłacicie kredyt i uwolnicie się od zobowiązań. Pamiętaj jednak, aby mówić konkretami – przedstaw plan i jasno pokaż, ile pieniędzy potrzebujecie zaoszczędzić, aby zrealizować cele. Zaangażuj domowników, w tego typu rozmowy, zapytaj ich o to, jakie oni mają potrzeby, co jest dla nich ważne, na co oni chcieliby oszczędzać i z czego mogą zrezygnować. Pamiętaj: sam niczego nie osiągniesz!

4. Pokazuj wzorce

Wiele osób popełnia jeden kluczowy błąd, kiedy chce zachęcić rodzinę do oszczędzania: straszy domowników biedą i widmem braku pieniędzy na podstawowe potrzeby. Strach nie jest jednak żadną motywacją i z pewnością nie pomoże Ci w przekonaniu Twojej rodziny do oszczędzania. Co więc robić? Wykorzystywać pozytywce wzorce, a więc osoby, które znajdują się w lepszej sytuacji finansowej, ponieważ mają lepsze nawyki finansowe, które decydują o ich sukcesie. Jeżeli nie znasz takich osób, co jest mało prawdopodobne (wystarczy się dobrze rozejrzeć w swoim otoczeniu), skorzystaj z autorytetów internetowych. Jest wiele osób, które prezentują skuteczne sposoby na oszczędzanie i przedstawiają jak radzić sobie z budżetem domowym. Pokaż takie osoby swoim domownikom i zainteresuj ich tematem – być może znajdą oni dzięki nim inspirację do oszczędzania? Próbuj!

5. Nie poddawaj się!

Najważniejszą radę zostawiliśmy na sam koniec, a brzmi ona po prostu: nie poddawaj się! Nawet jeżeli początki nie są najlepsze, to Twoje konsekwentne podejście do tematu z czasem odniesie skutek. Edukuj się z zakresu finansów osobistych, stale próbuj zachęcać rodzinę do tego, aby aktywnie włączyli się w planowanie budżetu i cały czas dziel się z nimi swoim entuzjazmem, a z czasem zobaczysz, że oni także staną się Twoimi sprzymierzeńcami w oszczędzaniu. Powodzenia!