Pożyczka oddłużeniowa to rodzaj produktu finansowego skierowanego do osób z niską zdolnością kredytową. Szanse na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania w banku są znikome w takiej sytuacji. Jeśli popadniemy w długi, to pożyczki oddłużeniowe są dla nas często jedynym rozwiązaniem.

Najlepsze pożyczki:

FirmaDodatkowe informacjeOfertaWymaganiaSzczegóły
wonga logoBez zaświadczeń o dochodach1 - 36 msc
200 - 15 000 zł
Wiek: od 18 latSPRAWDŹ
supergrosz logoBez zaświadczeń o dochodach4 - 50 msc
1000 - 15 000 zł
Wiek: od 21 latSPRAWDŹ
smartney logo100% online24 - 60 msc
3000 - 60 000 zł
Wiek: 23 - 70 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
bancovo logo100% online3 msc - 10 lat
1000 - 200 000 zł
Wiek: 18 - 80 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
provident logo3 - 36 msc
300 - 15 000 zł
Wiek: od 18 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
LoanMe logo5 tygodni
500 - 4500 zł
Wiek: od 25 latSPRAWDŹ

Na czym polega oddłużanie?

Zanim odpowiemy, czym jest pożyczka oddłużeniowa, zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest oddłużanie. Jest to więc szereg działań, mających na celu spłacenie wcześniej zaciągniętych zobowiązań wraz z odsetkami. Na oddłużanie składa się najczęściej:

  • restrukturyzacja dotychczasowych długów, np. zmniejszenie wysokości rat,
  • pomoc w negocjowaniu z wierzycielami dogodnych warunków spłaty kredytów,
  • wsparcie w rozmowach np. z firmą windykacyjną czy komornikiem,
  • pomoc w zaciągnięciu następnych pożyczek oraz wsparcie w rozsądnym podjęciu decyzji.

Oddłużanie, ma więc na celu odzyskanie stabilności finansowej. Są to działania, dzięki którym uzyskamy doradztwo czy zostaniemy ukierunkowani na podjęcie dalszych działań. Nie jest to wsparcie finansowe. Taką pomoc proponują często wyspecjalizowane firmy. Mogą to być kancelarie prawne czy osoby, bez kierunkowego wykształcenia, ale z doświadczeniem i wiedzą akurat w tej dziedzinie. W ramach działań składających się na oddłużanie możemy zaciągnąć pożyczki oddłużeniowe. Pomogą nam one w spłacie innych, zaległych długów. Możemy to zrobić osobiście bądź też skorzystać z pomocy doradców.

Co to jest za pożyczka i jak działa?

Jeśli należymy do osób, posiadających już inne zobowiązania, takie jak kredyty czy pożyczki, których nie spłacamy regularnie, pożyczka na oddłużenie będzie dla nas pomocnym narzędziem. Jest to produkt finansowy dedykowany osobom, które mają nieczystą historię kredytową, są wpisane do BIK-u lub BIG-u oraz mają niską zdolność kredytową. W takiej sytuacji otrzymanie kredytu gotówkowego w banku jest praktycznie niemożliwe. Alternatywą są właśnie pożyczki oddłużeniowe z instytucji pozabankowych. Wymagania, co do udzielenia takiej pożyczki są różne, w zależności od firmy jej udzielającej. Najczęściej jednak pożyczki oddłużeniowe charakteryzują się:

  • minimalnymi formalnościami – trzeba posiadać dowód osobisty, mieć ukończone 18 lub 21 lat oraz mieć miejsce zamieszkania bądź zameldowania na terenie Polski,
  • brakiem sprawdzania historii kredytowej – instytucje udzielające pożyczek oddłużeniowych często nie sprawdzają w BIK-ach lub BIG-ach, lub nie ma to dla nich znaczenia,
  • brakiem oceniania zdolności kredytowej – jest to związane z tym, że nie musimy przedstawiać np. zaświadczenia o dochodach czy zatrudnieniu.

W większości przypadków firmy oczekują jednak wykazania stałego źródła dochodu.

Co jeszcze warto wiedzieć o pożyczkach oddłużeniowych?

Są też również tacy pożyczkodawcy, którzy wymagają zabezpieczenia – na przykład przedstawienia nieruchomości, która będzie stanowiła zabezpieczenie spłaty pożyczki oddłużeniowej. Stopień trudności uzyskania takiej pożyczki zależy więc od firmy, która chce nam jej udzielić. Pożyczka oddłużeniowa, jeśli zostanie nam udzielona, zostaje przelana na nasze konto bądź też na konto naszego wierzyciela, którego chcemy spłacić. Niektóre firmy część takiej pożyczki oddłużeniowej przelewają na poczet spłaty długów, a nadwyżkę wpłacają na konto klienta.

Pożyczka oddłużeniowa a kredyt konsolidacyjny

Często pojęcia te stosowane są zamienienie, a to duży błąd. Pożyczka oddłużeniowa udzielana jest przez instytucje pozabankowe. W przypadku kredytu konsolidacyjnego udziela go bank. Może być on udzielony takiej osobie, która posiada już inne zobowiązania w różnych placówkach, jednak nie zalega ona z ich spłatą. Dochodzi tu do zamiany kilku kredytów w jeden. Tutaj też uzyskane środki nie są przekazywane klientowi, tylko do instytucji, w których ma inne zadłużenia.

Pożyczki oddłużeniowe to forma wsparcia finansowego, udzielana przez instytucje pozabankowe, oferowana osobom z niską zdolnością kredytową. Kiedy nie spłacamy regularnie wcześniej zaciągniętych zobowiązań, pożyczka oddłużeniowa będzie dla nas pomocna w uregulowaniu wcześniejszych długów.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Pożyczki oddłużeniowe – jak działają? Dla kogo?