Pożyczka pod zastaw mieszkania to szereg wątpliwości i spore ryzyko. W przypadku braku spłaty należności możemy nawet stracić naszą nieruchomość. Czy więc pożyczki pod zastaw to dobry pomysł? Dla kogo są przeznaczone?

Alternatywą dla pożyczek pod zastaw mieszkania są pożyczki pozabankowe ratalne:

FirmaDodatkowe informacjeOfertaWymaganiaSzczegóły
monedonow logo6 - 48 msc
1500 - 20 000 zł
Wiek: od 18 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
bancovo logo100% online2 msc - 10 lat
500 - 200 000 zł
Wiek: 18 - 80 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
wonga logoBez zaświadczeń o dochodach2 - 60 msc
50 - 20 000 zł
Wiek: od 18 latSPRAWDŹ
provident logo3 - 48 msc
300 - 20 000 zł
Wiek: od 18 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ

Pożyczka pod zastaw mieszkania – po co?

Jeśli planujemy remont lub kupno niezbędnego wyposażenia w naszym mieszkaniu, często stajemy przed ogromnym dylematem – szczególnie jeśli nasza zdolność kredytowa nie jest zbyt wysoka. Dobrym rozwiązaniem wydaje się więc pożyczka pod zastaw mieszkania, którego mają dotyczyć nasze wydatki. Hipoteka to doskonała opcja, jeżeli chodzi o zabezpieczenie naszego zobowiązania, ale i ogromne ryzyko, jeśli nie będziemy w stanie spłacić naszych pożyczek.

Czy są jakiekolwiek zalety?

Pożyczka pod zastaw może zostać nam udzielona na następujące rodzaje nieruchomości:

  • mieszkanie,
  • dom jednorodzinny,
  • ziemia rolna,
  • apartament,
  • pokój hotelowy, którego jesteśmy właścicielem.

Rodzaj nieruchomości nie ma znaczenia. Musimy mieć jednak świadomość, że w zależności od wyceny danego zabezpieczenia, możemy starać się maksymalnie o zobowiązanie w kwocie 80%. To jedna z bardzo dużych zalet takiego rozwiązania. W przeciwieństwie do zwykłych pożyczek gotówkowych, pożyczka pod zastaw mieszkania może opiewać nawet na kilkaset tysięcy złotych. Standardowy produkt gotówkowy z reguły nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Gdzie starać się o taką pożyczkę?

O pożyczkę pod zastaw mieszkania możemy starać się zarówno w bankach, jak i instytucjach pozabankowych. Wadą pierwszego z tych rozwiązań jest konieczność dodatkowego przedłożenia zaświadczeń o dochodach. Zawsze również zostaniemy sprawdzeni w BIK-u. Mimo tak dużego zabezpieczenia, pożyczka pod zastaw nie zostanie nam udzielona, jeśli nie mamy dobrej historii kredytowej lub zbyt małe dochody.

Z kolei instytucje prywatne są o wiele elastyczniejsze. Nie zawsze zostaniemy sprawdzeni w ogóle w rejestrach ani biurach informacji, natomiast otrzymamy mniejszą kwotę pożyczki i pewnie znacznie wyższe oprocentowanie.

Czy pożyczka pod zastaw mieszkania to dobry pomysł?

Musimy mieć świadomość, że w przypadku problemów ze spłatą zaciągniętego zobowiązania przy wpisie na hipotece, wierzyciel może zlicytować naszą nieruchomość, by otrzymać należne mu pieniądze. Jest to więc realne ryzyko, które sprawia, że decyzję o zaciągnięciu pożyczki pod zastaw mieszkania trzeba dokładnie przemyśleć.

Musimy się jednak wystrzegać inwestorów, którzy oferują takie pożyczki w złej wierze. Słyszymy o tym nade często. By uniknąć tego typu sytuacji, gdzie mimo spłaty zadłużenia, na naszej nieruchomości dalej będzie ciążyć hipoteka, musimy:

  • zapoznać się z opiniami innych na temat danego inwestora czy firmy pożyczkowej,
  • dokładnie przeczytać umowę o udzielenie pożyczki pod zastaw mieszkania,
  • w przypadku niejasności skonsultować umowę z prawnikiem,
  • dopilnować, by wszystkie ustalenia miały formę pisemną i były zawierane między nami a pożyczkodawcą.

Wówczas tego typu pożyczka pod zastaw mieszkania będzie całkiem rozsądnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach, kiedy potrzebujemy dużego zastrzyku gotówki, a nie mamy możliwości zaciągnąć zobowiązania na podstawie naszej zdolności kredytowej. Czy więc pożyczka pod zastaw mieszkania jest dobrym pomysłem? Z pewnością, pod warunkiem, że zachowamy ostrożność i zdrowy rozsądek. Pamiętajmy również, że jest to pożyczka, którą musimy spłacić – w przeciwnym wypadku możemy zostać pozbawieni zastawianego mieszkania.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Pożyczka pod zastaw mieszkania – czy to dobry pomysł?