Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że uzyskiwanie finansowania w tradycyjnym banku nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Bardzo popularne są także tzw. kredyty pozabankowe. Pożyczki bez wątpienia posiadają swoje zalety i pod wieloma względami są konkurencyjne w stosunku do oferty proponowanej przez banki. Jak działają kredyty pozabankowe i gdzie można je uzyskać?

Zestawienie najlepszych ofert kredytów pozabankowych:

FirmaDodatkowe informacjeOfertaDarmowa pożyczkaWymaganiaSzczegóły
supergrosz logoBez zaświadczeń o dochodach4 - 50 msc
1000 - 15 000 zł
NIEWiek: od 21 latSPRAWDŹ
wonga logoBez zaświadczeń o dochodach1 - 36 msc
200 - 15 000 zł
TAKWiek: od 18 latSPRAWDŹ
smartney logo100% online24 - 60 msc
3000 - 60 000 zł
NIEWiek: 23 - 70 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
hapipozyczki logo6 - 24 msc
2000 - 15 000 zł
NIEWiek: od 18 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
bancovo logo100% online3 msc - 10 lat
1000 - 200 000 zł
NIEWiek: 18 - 80 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ

Czym tak naprawdę są kredyty pozabankowe?

Okazuje się, że potoczna nazwa kredytów pozabankowych nie jest do końca poprawna. Takie nazewnictwo utrwaliło się jednak pośród klientów i funkcjonuje na co dzień. Tego typu rodzaj finansowania, oferowany przez parabanki i inne instytucje pozabankowe jest, poprawnie mówiąc, pożyczką. Kredyty mogą być udzielane wyłącznie przez tradycyjne banki.

Kredyty pozabankowe, a mówiąc ściślej pożyczki, to w dzisiejszych czasach powszechny rodzaj finansowania. Taki sposób pozyskiwania gotówki staje się coraz bardziej popularny i stale zyskuje nowych klientów. Oferta pożyczek jest bardzo szeroka. Istnieje naprawdę mnóstwo typów finansowania pozabankowego, co jest niewątpliwym plusem tego rozwiązania. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się pożyczki, które można uzyskać zupełnie za darmo.

Istnieje sporo typów pożyczek oferowanych przez instytucje pozabankowe. Do jednych z najbardziej popularnych należą tzw. chwilówki. Są to krótkoterminowe pożyczki z reguły na niewielką kwotę i z krótkim terminem spłaty (zazwyczaj do 30 dni). Firmy pożyczkowe posiadają także inne oferty typu pożyczki na 60 dni lub 90 dni, pożyczki online czy też pożyczki bez zaświadczeń.

Kredyty pozabankowe są udzielane głównie przez wszelkiego rodzaju instytucje pożyczkowe, a w tym parabanki. Takie usługi mogą jednak oferować także inwestorzy prywatni. Należy mieć na uwadze, że produkty mogą różnić się od siebie w przypadku tych trzech podmiotów, gdyż każdego z nich obowiązuje inne prawo.

Czym kredyt różni się od pożyczki?

Wiele osób myśli, że kredyt i pożyczka to taki sam produkt. Często nieświadomi klienci stosują oba terminy zamiennie. To niestety spory błąd. Są to zupełnie inne produkty i udziela się ich na różnych zasadach. Pomimo stale rosnącej popularności obu rozwiązań, niektórzy nie potrafią wskazać nawet jednej różnicy pomiędzy kredytem a pożyczką. Tych jest jednak sporo.

Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma produktami finansowymi jest to, kto ich udziela. Do przyznawania kredytów uprawnione są tylko i wyłącznie banki. Pożyczki są natomiast udzielane głównie przez wszelkie instytucje pozabankowe. Mowa tutaj o firmach pożyczkowych i parabankach. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, pożyczki może udzielić również osoba fizyczna. Chodzi tutaj nie tylko o prywatnych inwestorów, ale także znajomych i rodzinę.

W przypadku tradycyjnych kredytów bankowych wymagane jest, aby określić dokładny cel finansowania. Oznacza to, że należy wyraźnie przedstawić kredytodawcy, na co zostaną przeznaczone pozyskane środki. Inaczej jest przy pożyczkach. W tym przypadku nie ma konieczności określania dokładnego celu finansowania, a klient może wydać pieniądze na co chce (chyba, że inaczej stanowi umowa).

Różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami pojawiają się także na poziomie wymaganych formalności. Zdecydowanie mniej jest ich przy zaciąganiu pożyczki. Co więcej, istnieje nawet możliwość otrzymania środków bez okazywania zaświadczeń o dochodach. Uzyskanie takiej pożyczki wiąże się z minimalną ilością jakichkolwiek formalności a pieniądze przelewane są błyskawicznie.

Chęć wzięcia kredytu bankowego wiąże się z o wiele większymi wymaganiami. W tym przypadku potrzebne są liczne dokumenty i zaświadczenia, które potwierdzą zdolność klienta do późniejszej spłaty finansowania. Mniejsza liczba formalności przy okazji pożyczek pozabankowych wiąże się często z wyższym oprocentowaniem. Wszystko dlatego, że pożyczkodawcy potencjalnie ponoszą większe ryzyko.

Jakie wymagania mają pożyczkodawcy?

Wymagania związane z zaciągnięciem zobowiązania w instytucji pozabankowej są dużo niższe niż przy kredycie. Liczba niezbędnych formalności, wniosków oraz dokumentów może różnić się w zależności od firmy udzielającej finansowania. Nawet w przypadku parabanków nie jest jednak tak, że nie trzeba wywiązać się z żadnych warunków. Przy okazji zaciągania pożyczki należy spełnić określone wymagania.

Aby móc zaciągnąć zobowiązanie niezbędne jest posiadanie polskiego obywatelstwa oraz ważnego dokumentu tożsamości. Firmy pożyczkowe najczęściej proszą o okazanie dowodu osobistego. Popularnym wymogiem jest także ukończenie określonego wieku. Nie zawsze jest to 18 rok życia. Czasami firmy pozabankowe wymagają, aby pożyczkobiorca miał minimum 20 lub 21 lat.

Pożyczkodawcy mogą oczekiwać również okazania odpowiednich dokumentów odnośnie źródła oraz wysokości uzyskiwanych dochodów. To pozwala obliczyć im zdolność kredytową.  Warto jednak wspomnieć, że niektóre firmy oferują produkty bez konieczności okazywania takich zaświadczeń, co wiąże się z minimalną liczbą formalności.

W przypadku pożyczek online niezbędnym warunkiem jest posiadanie aktywnego konta bankowego. Przy jego pomocy pożyczkobiorca wykonuje przelew weryfikacyjny. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, że najczęściej opiewa on na kwotę 1 grosza lub 1 złotego.

Dla kogo kredyty pozabankowe to dobre rozwiązanie?

Pożyczka, czyli tak zwany kredyt pozabankowy może okazać się odpowiednim rozwiązaniem dla wielu osób. Będzie to dobre wyjście przede wszystkim dla tych, którzy zmagają się z niestabilną sytuacją finansową. Z reguły takie jednostki mają duże problemy z pozyskaniem tradycyjnego kredytu bankowego przez co pożyczki są dla nich niekiedy jedynym racjonalnym wyjściem.

Taka forma finansowania może być zachęcająca także dla tych, którzy bardziej od pieniędzy cenią w życiu czas. Osoby, którym zależy na jak najmniejszej liczbie formalności i szybkiej decyzji kredytowej w pożyczce pozabankowej odnajdą wiele korzyści. Zwłaszcza, że można zaciągnąć ją przez Internet, co pozwala uzyskać środki nawet bez wychodzenia z domu.

Tak zwany kredyt pozabankowy może także służyć osobom, które bardzo szybko potrzebują konkretnej sumy pieniędzy. W życiu zdarzają się sytuacje, w których niespodziewanie wypadają nagłe wydatki. Jeśli chodzi o pożyczkę, może uzyskać ją nawet osoba, która posiada złą historię kredytową. W takim przypadku pożyczkobiorca musi jednak sam ocenić, czy będzie w stanie ją spłacić.

To, czy warto zaciągać kolejne zobowiązanie należy dokładnie przemyśleć. W końcu później będzie trzeba je spłacić i to w wyznaczonym terminie. Niewłaściwa decyzja może mieć duże konsekwencje i przysporzyć dodatkowych problemów.

Aby uniknąć nieprzyjemności, warto kierować się kilkoma wskazówkami. Przed zaciągnięciem zobowiązania koniecznie trzeba sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy. Można to zrobić czytając komentarze oraz opinie na temat danej firmy na forach internetowych albo na naszej stronie.

Warto również dokładnie oraz kilkukrotnie przeczytać wszelkie zapisy w umowie. Dobrze jest sprawdzić, czy zgadza się kwota do spłaty oraz jej termin. Z reguły oferty proponowane przez firmy pozabankowe są przejrzyste. Większą czujność należy zachować decydując się na skorzystanie z pożyczki od osoby prywatnej.

Podczas zaciągania zobowiązania trzeba mieć świadomość własnych możliwości finansowych. Posiadając wiele pożyczek do spłaty łatwo można popaść w tzw. spiralę zadłużenia. Zawsze przy wyborze finansowania warto kierować się zdrowym rozsądkiem i zasadą ograniczonego zaufania.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Kredyty pozabankowe – Online, przez Internet
Tagi: