Kiedy twoja sytuacja finansowa w wyniku różnych splotów wydarzeń, stoi obecnie na przysłowiowym zakręcie. Kiedy ciężko jest już pogodzić wszystkie zobowiązania i wywiązać się z zawartych wcześniej umów, a komornik zaczyna upominać się o spłatę, to kredyt oddłużeniowy może być dla ciebie pewnym rozwiązaniem.

Najlepsze kredyty dla osób z zadłużeniem:

FirmaDodatkowe informacjeOfertaWymaganiaSzczegóły
hapipozyczki logoTakże dla zadłużonych - ze złą historią kredytową3 - 48 msc
800 - 25 000 zł
Wiek: od 18 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ

Kredyty oddłużeniowe, recepta na długi?

Zakładamy, że sytuacja, w której obecnie się znajdujesz nie wygląda zbyt optymistycznie. Rata goni ratę, banki kontaktują się w sprawie niedotrzymanego terminu płatności, naliczane są kolejne odsetki, dział windykacji wysyła pisma ponaglające spłatę lub co gorsza, kieruje już sprawę do sądu, a po pewnym czasie odzywa się do ciebie komornik żądając spłaty wraz z dodatkowymi kosztami. Masz ochotę krzyczeć lub załamujesz ręce z bezradności? Weź głęboki oddech i poczytaj o kredycie oddłużeniowym.

Wielu z nas zapewne pomyślało, że kredyt oddłużeniowy to, to samo co kredyt konsolidacyjny. Nic bardziej mylnego. Kredyt konsolidacyjny istotnie łączy wszystkie poprzednie zobowiązania w jedną ratę, ale jest produktem dostępnym wyłącznie dla osób z pozytywną historią kredytową. Osoby, które zalegają z płatnościami lub mają już w stosunku do siebie wszczęte działania windykacyjne, nie mogą liczyć na otrzymanie zgody na kredyt konsolidacyjny. Oferta kredytów oddłużeniowych różni się więc gronem klientów, do których jest skierowana, jest swoistą pomocą dla osób, które nie poradziły sobie z dotychczasowymi zobowiązaniami finansowymi lub ze względu na konkretne wydarzenia nie mogły wywiązać się z płatnościami na czas.

Pomoc w wyjściu ze spirali długów

Kredyty oddłużeniowe to produkt, który może pomóc nawet w sytuacji, gdy o spłatę zadłużenia domaga się już komornik. Standardowe oferty banku zazwyczaj nie przewidują możliwości zaciągnięcia kolejnego kredytu osobie, która ma negatywną historię płatniczą. Nie chcą bowiem podejmować ryzyka. Kredyty oddłużeniowe co prawda wymagają dodatkowych zabezpieczeń, ale ostatecznie są rodzajem wsparcia, a niekiedy ostatnią możliwością, by rozwiązać twój problem. Jakie są więc warunki wzięcia takiego kredytu? Oczywiście każda instytucja finansowa ma prawo do ustalenia własnych kryteriów, jednak najczęściej brane są pod uwagę następujące czynniki:

  • stały, oficjalny dochód
  • zabezpieczenie w postaci nieruchomości
  • poręczenie dodatkowej osoby

Dlaczego wymagane są najczęściej te właśnie formy zabezpieczenia? Instytucje finansowe udzielające kredytu oddłużeniowego dość dużo ryzykują, dlatego też wolą się odpowiednio zabezpieczyć. Muszą mieć pewność, że osoba, której udzielają pożyczki będzie w stanie ją spłacić, gdyż do tej pory nie wywiązywała się ze swoich zobowiązań na czas. Po dokładnym przeanalizowaniu twojej sytuacji finansowej, doradca danej instytucji określi miesięczną wysokość raty, uzależnioną od kwoty pożyczki oraz wysokości twoich dochodów.

Kwestia zabezpieczenia w postaci nieruchomości najczęściej dotyczy kwot wyższych niż 30 tys. zł. Do mniejszych kwot zazwyczaj wystarczy poręczenie osoby, która wraz z kredytobiorcą przystąpi do jego zaciągnięcia. Plusem w tej sytuacji jest fakt, iż nie musi to być osoba spokrewniona, zatem jest to dość dużym ułatwieniem, zwłaszcza, gdy nie chcesz martwić najbliższych i angażować ich w swoją sytuację finansową. Nie mniej jednak, osoba ta, również musi posiadać stały, oficjalny dochód i mieć dobrą zdolność kredytowa i pozytywną historię płatniczą. W innej sytuacji kredyt oddłużeniowy może nie być przyznany.

Każda instytucja finansowa, jak już wiadomo, może ustalić swoje indywidualne kryteria według których udzieli kredytu, warto więc zapoznać się z ofertami różnych firm, aby móc sprawdzić czy jesteś w stanie im sprostać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Kredyty oddłużeniowe – czym są i jak działają?