Nie każda potrzebująca dodatkowej gotówki osoba, może lub chce skorzystać z oferty banku.  Kredyty prywatne stanowią alternatywę pożyczek i kredytów udzielanych przez banki i instytucje pożyczkowe. Wiele osób ceni to rozwiązanie za łatwą dostępność i sporą liberalność w zakresie zasad udzielania. Czym jest kredyt od osoby prywatnej i jak można go otrzymać?

Poniżej przedstawiamy zestawienie najlepszych kredytów prywatnych od firm pozabankowych:

FirmaDodatkowe informacjeOfertaDarmowa pożyczkaWymaganiaSzczegóły
finbo logoBez zaświadczeń o dochodach30 dni
200 - 12000 zł
NIEWiek: 20 - 75 latSPRAWDŹ
netcredit logo30 dni
550 - 5000 zł
TAK - do 500 zł (klik)Wiek: 20 - 70 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
vivus logoBez zaświadczeń o dochodach30 lub 61 dni
500 - 7500 zł
TAK - do 500 złWiek: 19 - 78 latSPRAWDŹ
kuki logoBez zaświadczeń o dochodach30 dni
200 - 15000 zł
NIEWiek: 20 - 75 latSPRAWDŹ
miloan logo30 dni
500 - 5000 zł
NIEWiek: 22 - 75 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
monedonow logo6 - 48 msc
1500 - 20 000 zł
NIEWiek: od 18 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
smartney logo100% online24 - 60 msc
3000 - 60 000 zł
NIEWiek: 25 - 70 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
bancovo logo100% online3 msc - 10 lat
1000 - 200 000 zł
NIEWiek: 18 - 80 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
filarum logoBez zaświadczeń o dochodach30 dni
100 - 5000 zł
NIEWiek: 20 - 76 latSPRAWDŹ
viasms logo30 dni
100 - 4000 zł
NIEWiek: 20 - 72 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
supergrosz logoBez zaświadczeń o dochodach4 - 50 msc
1000 - 15 000 zł
NIEWiek: od 21 latSPRAWDŹ
provident logo3 - 36 msc
300 - 15 000 zł
NIEWiek: od 18 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
polozyczka logo30 dni
500 - 8000 zł
NIEWiek: od 18 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
lendon logoBez zaświadczeń o dochodach30 dni
500 - 6000 zł
NIEWiek: 21 - 75 latSPRAWDŹ
smartpozyczka logo30 dni
600 - 8000 zł
NIEWiek: 19 - 73 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
wonga logoBez zaświadczeń o dochodach30 dni
200 - 3000 zł
NIEWiek: od 18 latSPRAWDŹ
extraportfel logoBez zaświadczeń o dochodach30 dni
500 - 6000 zł
NIEWiek: 21 - 75 latSPRAWDŹ
wonga logoBez zaświadczeń o dochodach1 - 36 msc
200 - 10 000 zł
NIEWiek: od 18 latSPRAWDŹ
pozyczkaplus logo30 - 45 dni
600 - 10000 zł
NIEWiek: 19 - 73 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
LoanMe logo5 tygodni
1 000 zł
NIEWiek: od 25 latSPRAWDŹ

Co to jest kredyt od osoby prywatnej?

Kredyty od osób prywatnych to kredyty ratalne udzielane nie przez bank, ani firmę pożyczkową lecz osobę fizyczną. Definiuje je umowa kredytowa podpisana między pożyczkobiorcą, a pożyczkodawcą. Zwykle są to pożyczki o stałym oprocentowaniu, jasnych, określonych umową warunkach spłaty, płatne w miesięcznych ratach. Większość pożyczek udzielana jest na okres spłaty od dwóch do pięciu lat, ale może obejmować również okres siedmiu lat lub dłużej. Warto pamiętać, że kredyty od osób prywatnych nie są nadzorowane przez KNF ( Komisje Nadzoru Finansowego) i nie podlegają pod prawo bankowe. To od stron umowy zależy jak będzie wyglądał proces spłaty. Wiele osób fizycznych, które udzielają pożyczek sama określa oprocentowanie, ewentualną prowizję, kary umowne, a także rodzaj zabezpieczenia w przypadku braku terminowej spłaty.

Kredyty prywatne – czemu są tak popularne?

Kredyt ten jest najczęściej wybierany przez osoby, które nie mogą liczyć na tradycyjny kredyt w banku. Banki i instytucje finansowe udzielające pożyczek, przed przyznaniem kredytu dokładnie zapoznają się z historią kredytową i oceniają zdolność finansową wnioskodawcy. Osoby, które w przeszłości miały problemy z płynną spłatą swoich zobowiązań, składając wniosek o kredyt gotówkowy do banku, muszą się niestety liczyć z odmową udzielenia kredytu.

To samo może spotkać osoby, które mają już na swoim koncie kilka zobowiązań – kart kredytowych, kredytów, pożyczek itp. Banki bardzo dużą uwagę zwracają na scoring, czyli ocenę punktową w BIK i zdolność kredytową. Podczas sprawdzania wniosku o kredyt, analityk może stwierdzić, że wnioskodawcę po prostu nie stać na kolejne zobowiązanie. Sympatia konsumentów do pożyczek osobistych nie jest zaskakująca. W porównaniu z alternatywami, takimi jak karty kredytowe i kredyty bankowe, łatwodostępne kredyty prywatne mają kilka kluczowych zalet.

Zalety kredytów osobistych

Wysokości kredytów prywatnych są zwykle znacznie wyższe niż popularne ostatnimi czasy chwilówki i limity kart kredytowych. Osoby, które mają stały dochód i dość dobrą historię kredytową mogą liczyć na kredyt w wysokości nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że każdy pożyczkodawca ma własne kryteria udzielenia kredytu prywatnego. Docelowa wysokość pożyczki zależy od wielu czynników, w tym kredytu kredytobiorcy, dochodu, aktywów, preferowanego terminu spłaty oraz zamierzonego celu kredytowego.

Chociaż dyskrecja, szybki proces weryfikacji wniosku i brak surowych kryteriów udzielenia pożyczki są niewątpliwy zaletami – warto pamiętać, że kredyt prywatny jest znacznie wyższej oprocentowany od tradycyjnego kredytu. Wyższe koszty obsługi wynikają między innymi z większego ryzyka ewentualnego braku spłaty przez kredytobiorcę.

Jakie są najczęstsze cele kredytów prywatnych?

Spłata istniejących długów jest niestety jednym z najczęstszych powodów ubiegania się o pożyczkę osobistą. W niektórych wypadkach, cel kredytu prywatnego może wpłynąć na wielkość, stopę procentową i okres spłaty (ale nie zawsze!). Jednak najczęściej pożyczki prywatne udzielane są na dowolny cel. Jeśli pożyczkodawca zakłada taką możliwość, ustanowienie zabezpieczenia kredytu (weksel, zastaw) może nieco obniżyć jego oprocentowanie. Wiele kredytów od osób prywatnych ma charakter konsolidacyjny. Oznacza to, że jeden kredyt spłaca wiele istniejących pożyczek w jedno zobowiązanie. To rozwiązanie najczęściej wykorzystują osoby, które mają problemy ze spłatą kilku chwilówek.

Zabezpieczenia

Zabezpieczeniem pożyczki od osoby prywatnej może być poręczenie osoby trzeciej, weksel lub zastaw. W razie opóźnień w spłacie trzeba liczyć się z naliczaniem dość wysokich odsetek umownych, które w maksymalnie mogą wynieść czterokrotność stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (art. 359 § 2 Kodeks Cywilny). Weksel umożliwia pożyczkodawcy szybkie uzyskanie sądowego nakazu zapłaty, co sprzyja skuteczności egzekucji należności.

Pożyczka od osoby fizycznej, może również pomóc sfinansować większy zakup lub pokryć pilne wydatki. Aby jednak nie wpaść w spiralę zadłużenia – warto dobrze zastanowić się czy regularna spłata zaciągniętego zobowiązania będzie możliwa. W przypadku kredytów prywatnych, jeśli wystąpi  brak spłaty, kredytobiorca powinien liczyć się z wysokimi karami za opóźnienia – dlatego tak ważna jest obiektywna ocena własnej sytuacji finansowej. Zanim podpisze się umowę pożyczki dobrze jest obliczyć wszystkie koszty i opłaty związane z jej udzieleniem, a także poznać dokładną wysokość miesięcznej raty. To podstawowe działanie, które może uchronić przed popadnięciem w spiralę zadłużenia. Czasem lepiej negocjować warunki spłaty z dotychczasowymi wierzycielami niż decydować się na kolejny, droższy kredyt.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Kredyt prywatny – na czym polega? Czy warto?