Pożyczki pomostowe na spłatę zaległości w opłatach ZUS i US mogą okazać się ostatnią deską ratunku przedsiębiorstwa, które ma problemy finansowe. Każdy właściciel firmy zobowiązany jest do terminowego regulowania należności do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Im większa firma, tym wyższe są to koszty. W przypadku zachwiania płynnością finansową i brakiem możliwości wywiązania się ze swoich zobowiązań wobec wymienionych instytucji, przedsiębiorca musi liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi.

Najlepsze kredyty na spłatę ZUS i US:

FirmaInformacjeSzczegóły ofertyWymagania 

Brak opłat za US i ZUS – konsekwencje powstania zaległości

Wysoka kara za zwłokę to nie jedyny problem. Żaden bank nie udzieli kredytu firmowego, przedsiębiorcy, który nie może dostarczyć do analizy zaświadczenia o niezaleganiu z US i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku konieczności zdobycia dodatkowej gotówki np. na zapłatę faktur lub rozwój swojej firmy – przedsiębiorca musi liczyć się z odmową banku. Co więcej, nieterminowe płatności do wymienionych instytucji mogą klasyfikować firmę do wpisania do bazy KRD (Krajowy Rejestr Długów) i BIG (Biuro Informacji Gospodarczej). Oprócz tego, przy większych zaległościach w składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściciel firmy może spodziewać się również utraty prawa do płatnego zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego. Warto również pamiętać, ze po nowelizacji przepisów, czyli od 2018 roku – przy zaległościach w opłatach ZUS, każda wpłata jest w pierwszej kolejności zaliczana na poczet zadłużenia. Aby uniknąć zwiększenia swojego zadłużenia przez doliczenie przez wierzyciela kosztów postępowania sądowego, a w konsekwencji – kosztów egzekucyjnych pobieranych przez komornika – można wziąć pod uwagę alternatywne formy finansowania, które mają na celu uregulowanie zaległości wobec opisywanych instytucji.

Kredyt na spłatę ZUS i US – korzyści dla przedsiębiorcy

Chociaż w takiej sytuacji, większość firm ma zamkniętą drogę na kredyt w banku, sytuacja nie jest bez wyjścia. Na rynku jest wiele instytucji finansowych, które udostępniają tak zwany kredyt na spłatę ZUS i US. Pożyczkodawcami są zazwyczaj wyspecjalizowane instytucje pożyczkowe, które rozumieją, że kredyt na spłatę ZUS może przynieść wymierne korzyści dla obu stron. Dzięki takiemu finansowaniu, przedsiębiorca może zapłacić zaległe świadczenia i odblokować sobie drogę do uzyskania wielu innych produktów finansowych, które często są niezbędne do funkcjonowania firmy (np. leasing samochodowy dla firm, leasing IT czy faktoring). Kredyt na ZUS charakteryzuje się zwykle minimalną ilością formalności, prostymi etapami analizy wniosku i zwykle bardzo szybka decyzją kredytową. O tym, czy kredyt na spłatę ZUS i US zostanie udzielony, można dowiedzieć się nawet tego samego dnia. Trzeba również liczyć się z tym, że taka pożyczka będzie mieć wyższe RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania) niż zwykły kredyt bankowy. W zależności od konstrukcji umowy – kredyt udzielany jest na określony harmonogramem spłat okres. Im jest on dłuższy – tym rata niższa, ale również wyższy całkowity koszt kredytu. Przed podpisaniem umowy dobrze jest również sprawdzić wszystkie opłaty około pożyczkowe – ewentualną opłatę przygotowawczą, prowizję za udzielenie itp.  Wyższa marża wynika z większego ryzyka braku spłaty, które bierze na siebie pożyczkodawca.

Utrata zasiłku, kosztowne odsetki i zamknięta droga do produktów bankowych to tylko jedne z licznych konsekwencji związanych z zaległościami wobec ZUS i US. Kredyt na ZUS może być strategicznym posunięciem. Środki pozyskane z tej formy finansowania powinny pokryć całość zobowiązań wobec instytucji, a przedsiębiorca będzie zobowiązany umową do spłaty comiesięcznych rat, w określonym przez harmonogram okresie. Mimo większego RRSO, niż w przypadku tradycyjnego kredytu bankowego dla firm. Koszty obsługi kredytu na spłatę ZUS i US są i tak znacznie niższe niż postępowanie egzekucyjne i utrata reputacji w branży.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Kredyt na spłatę ZUS i US – jak to działa?