Kredyt kupiecki jest jednym z najczęściej występujących sposobów krótkoterminowego finansowania dla firmy. W takiej umowie dostawca jest jednocześnie pożyczkodawcą, pozwalając kupującemu na zapłacenie za otrzymany towar w późniejszym terminie.

Takie źródło finansowania krótkoterminowego służy zaspokojeniu potrzeb w zakresie kapitału obrotowego przedsiębiorstwa. Kredyt kupiecki jest również bardzo ważny dla wielu przedsiębiorstw, ponieważ mogą mieć trudności z pozyskaniem innych źródeł finansowania – kredytów obrotowych lub leasingu. Co to jest kredyt kupiecki i jakie są jego rodzaje?

 

Alternatywą dla kredytu kupieckiego może być np. faktoring odwrotny:

FirmaRodzaje faktoringuInformacjeSzczegóły ofertyWymagania 
pragma logoFaktoring odwrotny
Finansowanie zakupów firmowych
Decyzja i realizacja w 2h
Także dla małych firm
Bez papierowych wniosków
Również dla startupów
100% online
Waluta faktury: PLN, EUR
Limity: 10 000 - 100 000 zł
Finansowanie faktur: 3 - 12 rat
Firma zarejestrowana w Polsce
Wszystkie formy prawne
Bez minimalnego stażu firmy
SPRAWDŹ
faktoria logoFaktoring odwrotny
Finansowanie zakupów firmowych
Płać na czas swoim dostawcom
Terminy płatności faktur aż do 120 dni
Okres prowadzenia działalności tylko 13 miesięcy
Decyzja już w 24 godziny na podstawie wyciągu
Waluta faktury: PLN, EUR
Limity: 30 000 do 250 000 zł
Finansowanie faktur: do 120 dni
Działalność gospodarcza
Spółka z o.o.
(staż minimum 13 miesięcy)
SPRAWDŹ
afortifactor logoFaktoring jawny
Faktoring z regresem (niepełny)
Faktoring odwrotny
Minimum formalności - wystarczy sam wniosek
Wszystkie branże
Natychmiastowa zapłata za fakturę
Waluta faktury: PLN, EUR, USD
Limity: do 150 000 zł
Finansowanie faktur: do 90 dni
Działalność gospodarcza
Spółka cywilna
Spółka jawna
(staż minimum 2 miesiące)
SPRAWDŹ
fineaFaktoring jawny
Faktoring cichy
Faktoring z regresem (niepełny)
Faktoring odwrotny
Przejrzysty i uczciwy system cenowy
Tylko jedna stawka prowizyjna za całą usługę
Buduj swoją historię, a obniżysz cenę
Waluta faktury: PLN
Limity: 500 - 50 000 zł
Finansowanie faktur: 30 - 60 dni
Firma zarejestrowana w Polsce
(staż minimum 6 miesięcy)
SPRAWDŹ

 

Kredyt kupiecki co to za forma finansowania?

Kredyt kupiecki niesie dwustronne korzyści. Sprzedawca udzielający kredytu zwiększa swoje obroty, a otrzymujący produkty, może zapewnić płynność finansową swojej firmie. Co więcej, kredyt handlowy charakteryzuje się łatwą i szybką procedurą udzielenia. Omija skomplikowane ścieżki analizy bankowej – jest umową bezpośrednią między kupującym a sprzedawcą. Wadą udzielania kredytów kupującym jest jednak ryzyko kredytowe. Innymi słowy, sprzedawca może ponieść stratę, jeśli kupujący nie zapłaci faktury. Odroczenie terminu płatności najczęściej wynosi 30 dni, ale nie zawsze – przy długotrwałych relacjach biznesowych, strony mogą wydłużyć termin płatności nawet do 90 dni! Kredyt kupiecki jest również znacznie tańszy od chociażby faktoringu i wyżej oprocentowanych kredytów dla firm. O kredycie handlowym można mówić wyłącznie wtedy, gdy sprzedawca zezwoli na zapłatę za wysłany towar w późniejszym terminie niż data wysyłki. Innymi słowy, płatność dokonywana przez kupującego jest odraczana. Najczęściej spotyka się dwa warunki płatności:

  • Okres bez rabatu. Nie ma zniżki za wcześniejszą płatność przed terminem płatności. Na przykład termin płatności wynoszący 30 dni oznacza, że ​​kupujący musi zapłacić fakturę nie później niż w ciągu 30 dni.
  • Okres ze zniżką. Sprzedawca udziela rabatu za wcześniejszą płatność. Na przykład termin płatności „3/15, 45” wskazuje, że kupujący jest uprawniony do otrzymania 3% rabatu, jeśli faktura zostanie zapłacona w ciągu 15 dni i jest zobowiązany do zapłaty pełnej kwoty nie później niż 45 dni.

Warto jednak pamiętać, że ustalenia odnośnie terminu zapłaty są bardzo elastyczne – ściśle uzależnione od rodzaju i czasu trwania relacji handlowej miedzy stronami umowy.

Zabezpieczenia

Z uwagi na dość duże ryzyko braku spłaty, kredyt handlowy może być dodatkowo zabezpieczony. Chociaż najwygodniejszą i najprostszą formą umowy jest tzw. otwarte konto, które nie wymaga od kupującego podpisania żadnego dodatkowego zabezpieczającego dokumentu formalnego, o taką formę finansowania jest w praktyce niezwykle trudno. W przypadku takiej umowy, po wysyłce towarów sprzedawca wysyła fakturę wskazującą ilość towaru, całkowitą kwotę do zapłaty i termin płatności. Od tego momentu sprzedawca rozpoznaje tę kwotę jako należność, a kupujący jako obowiązek zapłaty. Taka opcja dotyczy zwykle krótkich okresów odroczenia płatności.

Kredyt kupiecki może być również zabezpieczony wekslem. Weksel jest formalną umową podpisaną przez kupującego, który jest zobowiązany do zapłaty określonej kwoty w terminie. Dzięki takiemu zabezpieczeniu kredyt kupiecki może mieć nieco dłuższy termin zapadalności zapłaty, a należność obciążona karnymi odsetkami za zwłokę, jeżeli płatność zostanie dokonana po terminie.

Koszty kredyt kupieckiego

Jak każda z dostępnych form finansowania – kredyt kupiecki jest obciążony opłatami. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach kupujący nie ponosi żadnych kosztów związanych z korzystaniem z kredytu kupieckiego. Jeżeli jednak zapłaci fakturę po okresie ustalonego przez strony rabatu, powstają koszty alternatywne, określone umową. Z reguły koszt kredytu kupieckiego jest wliczony w cenę towaru. Innymi słowy, sprzedawca oferuje różne ceny dla różnych warunków płatności. Na przykład, przy wysyłce za pobraniem, zazwyczaj przyjmuje się niższą cenę za te same towary z przedłużonym do 30 dni terminem płatności. Wyższe ceny kompensują ryzyko kredytowe i wyższe koszty finansowania sprzedającego. To swoistego rodzaju zabezpieczenie hurtowni i dostawców przed nieotrzymaniem terminowej zapłaty za dostarczone produkty. W handlu, zdania na temat atrakcyjności kredytu kupieckiego są podzielone. Jedni wolą korzystać z faktoringu, pozostałe firmy cenią bardziej bezpośrednie umowy, czyli właśnie kredyt handlowy.

Kredyt kupiecki nie dla wszystkich

Dla wielu przedsiębiorstw kredyt kupiecki jest niezbędnym narzędziem finansowania, które pozwalają na niezakłócony finansami rozwój i płynność finansową. Kredyt kupiecki to kredyt udzielony przez dostawców, którzy pozwalają kupować „teraz” i płacić później. Za każdym razem, gdy firma odbiera dostawę materiałów, sprzętu lub innych towarów bez konieczności płacenia gotówki na miejscu, korzysta z kredytu kupieckiego. Jednak kredyt handlowy nie jest tak prosty do uzyskania dla początkujących przedsiębiorców. Startupy i firmy rozpoczynające swoją działalność muszą się liczyć z tym, że najprawdopodobniej nie otrzymają od żadnej hurtowni i dostawcy kredytu kupieckiego. W takiej sytuacji, alternatywną opcją finansowania może być faktoring online dla startupów.

Kredyt kupiecki wymaga właściwego planowania. Aby zachować jak najatrakcyjniejsze rabaty pod swoich dostawców, warto sumiennie wywiązywać się z ustalonych terminów płatności. Często zdarza się, że zapłata za fakturę przed terminem wiąże się z dodatkową obniżką (np. 2/3%). Z kolei częste opóźnienia w zapłacie i przekraczanie terminów może doprowadzić do zerwania umowy i przy następnym zamówieniu konieczności zapłaty z góry – przed otrzymaniem towaru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Kredyt kupiecki – na czym polega?