Wydaje się, iż nawet ludzie zarzekający się, że nigdy nie będą korzystali z szybkich pożyczek prędzej czy później decydują się na nią. Niewątpliwie, przychodzą takie sytuacje w życiu człowieka, w których po prostu nie sposób nie zaciągnąć pożyczki. Niestety, wielu osobom banki odmawiają udzielenia finansowania w momencie kiedy najbardziej jest im to potrzebne. Jakie mogą być powody odmówienia pożyczki?

Zdolność kredytowa

Banki decydują, czy pożyczka zostanie udzielona klientowi na podstawie jego zdolności kredytowej. Istnieją specjalne procedury, wedle których określa się ów zdolność, oraz to czy wniosek o pożyczkę zostanie odrzucony czy nie. Tym nie mniej, procedury te i wymagania są nieco inne w każdym banku, w jednym możemy dostać a w drugim już niestety nie. Nie każdy bank bierze dokładnie to samo pod uwagę, jedni bardziej sprawdzają naszą historię kredytową, inni obecną sytuację materialną np. zatrudnienie. Dlatego też, często po odmowie ze strony jednego banku warto spróbować w innym, gdyż jest szansa, że inny bank zgodzi się na to, aby pożyczka została nam udzielona. Są też sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej, warto obejrzeć poniższe nagranie:


Jeżeli nie w banku to gdzie? Poniżej przedstawiamy najlepsze oferty pozabankowe:

FirmaDodatkowe informacjeOfertaWymaganiaSzczegóły
hapipozyczki logoTakże dla zadłużonych - ze złą historią kredytową3 - 48 msc
800 - 25 000 zł
Wiek: od 18 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
bancovo logo100% online2 msc - 10 lat
500 - 200 000 zł
Wiek: 18 - 80 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
wonga logoBez zaświadczeń o dochodach2 - 60 msc
50 - 20 000 zł
Wiek: od 18 latSPRAWDŹ
supergrosz logoBez zaświadczeń o dochodach
Możliwość odbioru gotówki na poczcie
4 - 48 msc
1000 - 15 000 zł
Wiek: od 21 latSPRAWDŹ
monedonow logo6 - 48 msc
1500 - 20 000 zł
Wiek: od 18 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
ferratum logoBez zaświadczeń o dochodach6 - 48 msc
1000 - 15 000 zł
Wiek: od 25 latSPRAWDŹ
banknot logoBez zaświadczeń o dochodach4 msc
500 - 5 000 zł
Wiek: 18 - 70 latSPRAWDŹ
euroloan logoBez zaświadczeń o dochodach5 - 60 msc
300 - 40 000 zł
Wiek: od 18 latSPRAWDŹ
vippo logo6 - 36 msc
1000 - 6000 zł
Wiek: od 25 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ
provident logo3 - 48 msc
300 - 20 000 zł
Wiek: od 18 lat
Stałe źródło dochodów
SPRAWDŹ

Zbyt niskie dochody

Główną przyczyną nie udzielenia przez bank pożyczki są oczywiście zbyt niskie dochody klienta. Zwykle bank określa, jakie minimalne dochody trzeba otrzymywać, aby móc w ogóle ubiegać się o pożyczkę. Jednakże, nawet osiągnięcie tego minimum nie gwarantuje udzielenia kredytu, to by było zbyt proste. Liczą się bowiem również inne rzeczy, nie tylko dochody, ale też takie rzeczy jak nasza historia kredytowa. Rejestrów w których jesteśmy sprawdzani jest wiele, między innymi BIK, BIG, KRD czy ERIF. Ponadto, wszystko zależy od tego, jak wysoka pożyczka długoterminowa nas interesuje. Oczywiście, im niższa pożyczka tym niższe dochody są wymagane.

Umowa o pracę

W niektórych bankach wymaga się od klienta, który ubiega się o pożyczkę, aby miał podpisaną umowę o pracę. Dla banku nie jest wystarczająca umowa zlecenie, ani umowa o dzieło. Oczywiście,pieniądze z pożyczki nie jest to reguła, która dotyczy każdej pożyczki. W niektórych bankach, szczególnie w przypadku niskich kredytów a także chwilówek, akceptowane są umowy zlecenie.

Warto mieć na uwadze, że czasem nawet pomimo tego, iż nasze dochody są wysokie, nie dostaniemy kredytu przez to, że mamy umowę zlecenie. Wszystko z tego względu, że bank obawia się, iż w okresie spłacania pożyczki możemy utracić pracę. Pożyczka zwykle spłacana jest przez wiele miesięcy, czasami przez wiele lat, dlatego właśnie trzeba posiadać stałe, pewne źródło dochodu, aby móc wziąć pożyczkę.

Dobrze jest wiedzieć o tym, że banki zwykle traktują każdego klienta indywidualnie. Oczywiście, każdy bank ma stałą ofertę kredytową, jednak zwykle możliwe jest jej modyfikowanie. Z tego względu, nawet jeśli bank odmówi nam kredytu ze względu na nieposiadanie umowy o pracę, możemy próbować negocjować. Być może uda nam się przekonać bank, że pomimo iż pracujemy na umowę zlecenie, czy też umowę o dzieło, nasze źródło dochodu jest stałe i do końca okresu spłaty kredytu na pewno będziemy mieli pieniądze na spłatę.

Zapis w bazie dłużników

Często zdarza się, że pomimo dużych dochodów oraz umowy o pracę bank nie zgadza się udzielić nam pożyczki. Najczęściej jest to spowodowane tym, że jesteśmy wpisani do bazy dłużników. Jeśli w przeszłości nie spłacaliśmy terminowo długów, lub też obecnie mamy zaciągnięte pożyczki z których spłatą zalegamy, bardzo prawdopodobnie, że nasze nazwisko widnieje w bazie dłużników.

Ponadto, nawet jeśli nie jesteśmy wpisani do bazy dłużników, spłacamy kredyty w terminie, lecz mamy zaciągniętych ich bardzo dużo, bank może nie udzielić nam kolejnej pożyczki. Może on po prostu stwierdzić, że mamy zbyt wiele. Długów i po prostu nie stać nas na to, aby spłacać kolejną pożyczkę. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zaczekać z zaciąganiem kolejnej pożyczki do czasu, aż uda się nam spłacić poprzednie. Dopiero wtedy będziemy mogli złożyć kolejny wniosek o pożyczkę.

[Głosów:5    Średnia:4.6/5]
Bank odrzucił mój wniosek o pożyczkę? Jakie mogą być tego powody?